Az intézmény nem készül hibrid oktatásra, de felmérik, van-e olyan épület, amit érdemes-e bezárni, hogy spóroljanak.
„A legrosszabb esetben akár 10 milliárd forint nem tervezett kiadást jelenthet a Pécsi Tudományegyetem (PTE) számára az energiaárak emelkedése” – mondta a 24.hu-nak Miseta Attila, az intézmény rektora. Mint a cikkben olvasható, az egy évvel ezelőtt alapítványi egyetemmé váló, több mint 100 milliárdból gazdálkodó PTE az átalakulást követően jelentős plusz forrásokhoz jutott,
a gáz- és főleg az áram árának drasztikus növekedése azonban ezt a kedvező helyzetet alaposan átírja.
A portál a PTE kancelláriáját is kereste. Írásbeli kérdéseikre a kancellária üzemeltetési és beszerzési igazgatója, Zalayné Cseresznyés Tímea válaszolt. Ebből az is megtudható, hogy a PTE működési és dologi kiadásainak összege eddig 42 milliárd forint volt, ebből a gáz 1 százalékot, a villamosenergia 2,5 százalékot jelentett. A 2022-es működési kiadásokból viszont – írja a 24.hu – a gáz elvisz 2,5, az áram pedig 10 százalékot. A portál szerint ez alapján kiszámolható, hogy
a gázra a következő évben 600 millióval, az áramra 3 milliárddal kell többet fordítani a PTE költségvetéséből.
Miseta Attila közlése szerint az egyetem nem készül „hibrid” oktatásra, mert az online előadásokkal amúgy sem lehet jelentős kiadást megtakarítani. Azt viszont felméri az egyetem vezetése, hogy a PTE több tucatnyi épülete közül érdemes-e bezárni valamelyiket, mivel a fűtésük drága. A cikk szerint eddig csak egy épület bezárása vagy részleges lezárása került szóba: ez a PTE szekszárdi karának a kollégiuma.
A rektor azt is hangsúlyozta, hogy a kiadási növekmény még korántsem biztos, mivel naponta változik az energiaár-prognózis. Ráadásul vannak arra utaló jelek, hogy mégse ugrik akkorát az ár, emellett arra is van ígérete az egyetemeknek, hogy kormánytámogatást kap a növekvő energiaárak kezelésére.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.