A 160 éves budai arborétum és az ott álló műemléknek minősülő épületek további sorsát csak találgatni lehet, ha tényleg megvalósul a költözés.
A Budai Campus elmúlt húsz évének története főként arról szólt, hogy a Gellért-hegy oldalában 160 éve folyó egyetemi oktatást meg kellett védeni a megszüntetési, elköltöztetési kísérletektől – írja a Válasz Online. A portál miután beszámol arról, hogy a Budai Campus az első költöztetési kísérletnek sikerrel állt ellen, leírja, hogy mennyit rontott az érdekérvényesítés lehetőségein a felsőoktatási intézmények alapítványokba történt kiszervezése.
A Csányi Sándor és Lázár János neveivel fémjelzett, jelenleg öt campusból álló Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) a működését Gödöllőre és Kaposvárra koncentrálná, a többi campusát pedig felszámolná (tehát ebben az esetben nem csak a Budai Campust, de a keszthelyi Georgikont és a gyöngyösi Károly Róbert Campust is elengedné az egyetem), ahogyan ezt a rektor, Gyuricza Csaba el is mondta még 2021-ben a Világgazdaságnak. Egy magánintézmény tulajdonosi körének hasonló elhatározásaival szemben pedig jóval eszköztelenebb az ember, mintha az állam tervezett volna végrehajtani ilyesmit.
Az őszinteségi roham a választások közeledtével véget ért, és a kormánypárt, illetve az egyetem vezetése is hevesen tagadni kezdte, hogy felvetődött volna a Budai Campus Gödöllőre költöztetése. Simicskó István, a kerület akkori kormánypárti országgyűlési képviselője arcpirító hazugságnak nevezte az erről szóló értesüléseket.
A Gellért-hegy oldalában álló Budai Campus a városrész egyik legértékesebb telkét foglalja el és borsos áron lehetne túladni rajta, ami egyfelől megoldaná a MATE által tervezett fejlesztések anyagi oldalát, másrészt ingatlant vásárolni ezen a területen önmagában gyümölcsöző befektetésnek minősülne.
A Válasz Online megszerezte a MATE alapítványa által a gödöllői campus fejlesztésére kiírt pályázat egy nyilvánosság elől elrejtett mellékletét, amelyből egyértelműen az derül ki, hogy a Budai Campus mellett a gyöngyösi intézmény és a Georgikon diákságát is Gödöllőre költöztetnék. A dokumentum keletkezési dátuma 2021 nyara. A portál kérdésekkel fordult a MATE-hoz a campusok költöztetésével kapcsolatban, ám kitérő válaszokat kapott. Az egyetem Médiaközpontjának vezetője, Pusztay Gabriella arról tájékoztatott, hogy minden idén felvett hallgató Budán fogja kézhez kapni a diplomáját. Ez pedig csupán annyit jelent, hogy a költözés nem azonnal fog megtörténni, ami érthető abból a szempontból, hogy a gödöllői campus kibővítése 200 milliárdos projekt, az ilyen beruházások pedig ritkán valósulnak meg négy-öt éven belül, arról nem is beszélve, hogy előfordulhatnak csúszások is a kivitelezéssel. Magyarán az, hogy négy-öt év múlva még lesz itt egy diplomaosztó, semmit sem árul el arról, hogy tervezi-e a Budai Campus elköltöztetését az egyetem.
Egyelőre megjósolni sem lehet, hogy mi történik a 8,5 hektáros teljes campusterülettel akkor, ha az oktatás elköltözik. Az épületek mindenesetre akkora helyet foglalnak el, hogy a műemléki védelem megszüntetése esetén hatalmas ingatlanfejlesztési lehetőség nyílna meg a Gellért-hegy oldalában, Buda egyik legértékesebb ingatlanán. Ehhez még az Arborétum nagy részét sem kellene bántani, a vonzóbb régi épületek közül is több megőrizhető, afféle szépségtapaszként. Az ilyen jellegű fejlesztéseket szokás mostanában kiemelő rendelettel kivonni mindenféle szabály alól – gondoljunk csak a Dürer Kertre vagy Balatonaligára – olvasható a cikkben.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.