Ingatlan hvg.hu 2022. január. 20. 10:25

A magyar ingatlanok kevésbé drágultak az átlagos EU-s áremelkedésnél

Másfél évtizedes rekordot döntött a lakásárak emelkedése az EU-ban, de Magyarországon visszafogottabb a drágulás.

Az uniós országokban a múlt év harmadik negyedében 3,1 százalékkal drágultak a lakóingatlanok az előző negyedévhez képest, ami legalább 15 éves csúcsot jelent az Eurostat adatai alapján. Azonban Magyarországon visszafogottabb, 2,9 százalékos volt a lakásár-emelkedés, ami egy kiegyensúlyozottabb piac irányába mutat – derül ki az ingatlan.com elemzéséből.

Jelentős eltérések láthatóak az uniós országok lakáspiacain: negyedéves szinten Csehországban volt a legjelentősebb (7,3 százalékos) az áremelkedés, de az élbolyban van még Hollandia (5,9 százalék), és Litvánia (5,4 százalék) is.

Az uniós országokban 2021 júliusa és szeptembere között a második negyedévhez képest 3,1 százalékkal nőttek az árak, az eurózóna lakásai pedig 3,3 százalékkal emelkedtek, hasonló drágulási ütemre 2005 óta nem volt példa. A drágulásban szerepet játszottak a koronavírus-járvány és az európai gazdaságban megjelent inflációs nyomás is. Magyarország a középmezőnyben foglal helyet az átlag alatti, 2,9 százalékos negyedéves áremelkedéssel. A visegrádi országok közül Szlovákiában 4,7 százalékos, Lengyelországban pedig 2,6 százalékos áremelkedés történt.

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint Magyarországon visszafogottabb lett a lakásdrágulás az elmúlt években látott és 2021 első félévében tapasztalt nagyobb tempójú áremelkedéshez képest. A szakértő szerint ez azt jelzi, hogy kiegyensúlyozottabb, de emelkedő pályára kerültek a lakóingatlanok árai a hazai piacon. Ez egyszerre jelent jó hírt az eladóknak és a vevőknek is, hiszen a vásárlók enyhébb ütemű és kiszámíthatóbb lakásárváltozással tudnak számolni, amellett, hogy a lakástulajdonosok vagyoni helyzete is tovább javul, mivel az ingatlanok értéke nem csökken. Ez azért is fontos, mert Magyarországon európai szinten is kiugróan magas, 90 százaléknál nagyobb a saját tulajdonú lakásban élők aránya.

Ha azonban nemcsak a legfrissebb negyedéves, hanem a hosszabb távú adatsorokat nézzük, kiderül, hogy az ingatlanárakban a második, a lakások bérleti díjában a negyedik legnagyobb volt az EU-ban a magyar áremelkedés 2010 és 2021 között. Erről itt írtunk bővebben:

Egy ország van csak az EU-ban, ahol jobban drágulnak az ingatlanok, mint Magyarországon

Az ingatlanárakban a második, a lakás bérleti díjában a negyedik legnagyobb volt az EU-ban a magyar áremelkedés 2010 és 2021 között.

 

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?