Csütörtökön adják át a kézilabda Eb-re épült multifunkcionális csarnokot, amelynek nőtt az ára, miközben a gyáré csökkent.
Megnyitóünnepséggel és a THW Kiel elleni Bajnokok Ligája-meccsel adják át csütörtökön a szegedi kéziarénát. A csarnok bejárata előtt a szurkolók egy kék bikamonstrummal találkozhatnak, a szegedi MOL-PICK kézilabdások kabalájának utcai méretű megformázója a Vadászati Kiállítás agancskapuját, és egy sor más kültéri szobrot is megformázó szobrász, Szőke Miklós Gábor alkotása. A szobor átadásával együtt már megvolt a keresztelő is, a multifunkcionális csarnok neve Pick Aréna lett.
Éppen két évvel ezelőtt adták át Szegeden a Szeged-Csanádi Egyházmegye focistadionját, az 16 milliárdba került, és egészen eltörpül az új multifunkcionális csarnok mellett. Igaz, a püspök csapata az NB II-ben küzd, a MOL-Pick kézilabda csapata jelenleg a legjobb magyar csapat.
A multifunkcionális csarnok alapkövét 2019 novemberében tették le, a 2022-es férfi kézilabda Európa-bajnokság egyik hegyszíne lesz a szlovákiai Pozsony és Kassa mellett, míg Magyarországon a Népligetnél épülő fővárosi, a debreceni és a szegedi, tartalék helyszínként pedig a Tatabányán felépült 6000 férőhelyes csarnokot jelölték meg. Az Eb megrendezését Szlovákia és Magyarország közösen nyerte el még 2018-ban, a kormány már 2019-ben kiemeltté minősítette a beruházásokat, ahogy Debrecenben a Főnix Csarnok felújítását is. A Népliget mellett épülő komplexumot 22 ezer nézőre szabták, Szegeden 8300-an nézhetik egyszerre a meccseket. Ha az új csarnokokat vesszük, akkor az összesen 36 ezer férőhelyes 3 komplexumra, egy márciusi, 10 milliárdos toldással, 177 milliárdot költöttek el.
A szegedi csarnokot 40 milliárdból húzták fel, nagyjából annyiba kerül, mint amennyiből a Pick Szeged Zrt új gyárát tervezik felépíteni. Ott ráadásul a szalámigyár vezérigazgatója döntött a tervezett 60 milliárdos összeg csökkentéséről, egy közmeghallgatáson, kicsit meglepő módon úgy indokolta a tervmódosítást, hogy „ha ugyanazt az ebédet megkapja 2000 forintért, akkor fizetne érte 4000 forintot?”. A Pick Szeged Zrt az új gyárának megvásárolt közel 100 hektáros területet hagyja parlagon, inkább a régi udvaron építkeznek, ehhez kaptak 10 milliárd forint állami támogatást.
Szeged városának a kézicsaronokhoz alig van köze, így az új multifunkcionális csarnokhoz sem, amit egy lakótelep mellé építettek fel, feleannyi parkolóval, mint ahány néző befér a csarnokba. Az egykori válogatott kézilabdás szegedi Fidesz-elnök aligha kérdezte meg a szegedieket, hogy hol szeretnék látni a monstrumot, pedig a kormánypárt előszeretettel konzultál a polgárokkal. Egykor a püspök foci stadionját tervezték erre a helyszínre, végül azt átköltöztették a város másik felére, itt egy uszoda és egy atlétikai csarnok már megépült. Az Aréna mellett egy „kollégiumot” és egy 1500 férőhelyes kiscsarnokot is felhúztak.
Az is kiderült a tervezgetés közben, hogy túl közel van a Tisza, és a talajtani adottságok miatt egy tartósabb magas vízállás veszélyeztetné az építmény óriást, ezért drágult még vagy 2 milliárd forinttal az építkezés. Itt árvízvédelmi munkákkal kellett még megtámogatni a beruházást. A gáttest alatt 3-4 méter vastag homokréteg található, ami kedvező a buzgárképződés szempontjából. Ahhoz, hogy az épülő kézilabdacsarnok biztonságban legyen, a feltárt homokréteget a Tisza folyó felől függőleges jetpanelekkel zárták le, az árvízveszélytől is megvédték a csarnokot.
A szegedi kézilabdások brillíroznak, egyes becslések szerint kétszer annyian kíváncsiak rendre a meccsekre, mint ahányan elférnek a hivatalosan 2200 férőhelyes jelenlegi sportcsarnokban. Az, hogy a 8300-as lelátót az Eb meccsein megtöltik, az nem nagyon kétséges, de a harmadik szint lezárásával arra is felkészültek, ha nincs dugig a csarnok.
A csarnokok üzemeltetése a végleges elkészültéig a beruházó BMSK Zrt gondja, azaz közpénzből finanszírozzák, később a Nemzeti Sportközpontok feladata lesz. Tatabányán a közgyűlés júliusban döntött arról, hogy a több százmilliós költséget nem vállalják, legfeljebb évek múltán, ha kiderül, hogy többet hoz, mint visz. A Népligetben megépülő 22 ezres monstrum üzemeltetése is a BMSK Zrt dolga, egy kormányrendelet szerint az Eb végéig.
A csütörtöki nyitómérkőzésre első körben megnyitott jegyértékesítéskor 17 perc alatt elfogytak a jegyek, de amint az a Pick Kézilabda Zrt marketingesének a szeged.hu podcastjében elmondott szavaiból kiderül, a szektorok szponzori szerződéseitől függően még nyithatnak új köröket. Ez azt is jelenti, hogy nem fullra adták el egyelőre a 8300 jegyet, és lehet, hogy nem is fogják. A nyitómeccsre a Kézlabda Szövetség elnökeként Kocsis Máté is itt lesz a szegedi Fidesz-elnökkel, de úgy tudjuk, hogy Orbán Viktor is eljön. Ahhoz nem fér kétség, hogy a csapat főtulajdonosa, Csányi Sándor is a lelátón fog szurkolni, és aligha fog hiányozni a több szállal már az üzletemberhez kötődő Lázár János sem. Úgy tudjuk, hogy a hivatalos meghívók a szegedi önkormányzathoz is megérkeztek.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.