Budapesten, Pest megyében és a Dél-Alföldön okozza a legnagyobb károkat az építőipari kontármunka. Leginkább a generálkivitelezőkkel elégedetlenek a megrendelők.
Az építőipari megrendelők 34 százaléka szenvedett kárt kontármunka miatt az elmúlt egy évben – erre jutott a Mapei Építőipari Bizalmi Indexe.
Az augusztusban készült 2248 fős, reprezentatív kutatás eredményét Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője mutatta be:
fejenként 753 ezer forint kárt okozott átlagosan egy építőipari kontármunka.
Ez volt az összeg, amit azon bukott a megrendelő, hogy vagy nem is tudta átvenni az elkészült munkát, vagy néhány hónapon belül már javíttatnia kellett, annyira gyenge volt a minőség.
Amikor arra kérték a megrendelőket, hogy 1-től 5-ig osztályozzák a náluk dolgozó építőipari szakemberek munkáját, 24 százalék ötöst adott, 35 százalék négyest, 21 százalék értékelte hármasra a munkát. 2-es, illetve 1-es osztályzatot 10-10 százalék adott.
A területi különbségek jelentősek: feltűnően Budapesten és Pest megyében a legnagyobb az elégedetlenség. Ennek a fő oka egyszerűen az lehet, hogy ott van a legtöbb beruházás, ott dolgoznak a legtöbben az építkezéseken. Sőt, úgy tűnik, hogy egy megyének minél több kistelepülésén építkeznek, annál elégedettebbek az ott élők – kis helyeken ugyanis gyorsabban terjed a hír, hogy gyengén dolgozik valaki.
A legtöbb kontármunkára is a fővárosban és környékén panaszkodnak, a legnagyobb kárt elszenvedők listáján viszont csatlakozik hozzájuk a Dél-Alföld is, ezeken a helyeken 900 ezer forint fölötti az átlagos kár.
Az, hogy nagyon nagy a munkamennyiség, azt is jelenti, hogy a gyengén dolgozók mellett az amúgy jó szakemberek is többet hibáznak. Sokan nem tudnak nemet mondani a megrendelésekre, emiatt hiába van meg a tudásuk ahhoz, hogy jó munkát végezzenek, kapkodniuk kell, ezért lesz gyengébb a teljesítményük.
A leginkább a gépészek, villanyszerelők, ácsok, bádogosok munkáját értékelték pozitívan, a legtöbb negatív értékelést pedig a generálkivitelezők kapták, ott 34 százalék 1-est adott. Markovich Béla ezt úgy magyarázta: nemcsak arról van szó, hogy ennyire sok kontármunka lenne, inkább arról, hogy ha bármi hiba van, a generálkivitelezőn a legkönnyebb ezt számonkérni, az pedig, hogy a villanyszerelő, gépész, bádogos hibázik-e, kevésbé szúr szemet első ránézésre, ha az eredmény használható, csak épp nem a legjobb vagy hosszú távon okoz problémákat.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.