A jövő évtől az MR Közösségi Lakásalap Nonprofit Kft. lesz a lakások kezelője és bérbeadója. El is adhatja őket.
A Nemzeti Eszközkezelőt a kormány 2011-ben hozta létre elsősorban a bedőlt deviza-ingatlanhitelesek megmentésére: felajánlhatták lakásukat az eszközkezelőnek, amit az megvett, a volt tulajdonosok bérlőként bent maradhattak a lakásukban. Később a lakásokat kedvező feltételek mellett visszavásárolhatták, amivel a többség élt is.
Az eszközkezelőt ezután tavaly megszüntették, a bérletként megmaradt lakások a Nemzeti Vagyonkezelő egyik cégéhez kerültek.
Ezeket kapja meg most ingyen az MR Közösségi Lakásalap Nonprofit Kft. A Mager Andrea tárca nélküli miniszter által jegyzett törvényjavaslat címe szerint „egyes otthonteremtési állami feladatok karitatív szervezetek általi átvállalásáról” szól, de a szövegben egyedül az említett kft. szerepel. A tulajdonba kapott lakásokat eladhatja, de a bevételt lakásgazdálkodásra és az ingatlanállomány fejlesztésére kell fordítania. Két évig nem határozhat meg a mostani lakásbérleti szerződésben meghatározottaknál hátrányosabb feltételeket. Fontos kitétel, hogy a lakások nem tartoznak a cég csődvagyonába.
Munkájáért – beleértve a bérlőkért végzett szociális, segítő-szolgáltató tevékenységet és a Nemzeti Eszközkezelő Program részletvételi konstrukciójának lebonyolítói, követeléskezelői feladatainak ellátását – a kft.-t „közszolgáltatási szerződésben foglalt költségtérítés illeti meg”. Tehát azon túl, hogy ingyen kapja meg a tulajdont, az állam még fizet is neki.
A törvényjavaslat szövegéből és indoklásából nem derül ki, hogy mi ez az MR Közösségi Lakásalap Nonprofit Kft. A miniszter egy szót sem ír arról, hogy ki a tulajdonosa és az ügyvezetője, mekkora a törzstőkéje, és mivel foglalkozik most. Sem az Igazságügyi Minisztérium cégnyilvántartása, sem a Civil Információs Portál nem ismer ilyen társaságot.
Az sem olvasható az előterjesztésben, hogy hány lakást milyen értékben adnak oda ingyen az állami vagyonból az ismeretlen kft.-nek. Korábban megjelent egy olyan adat, hogy az eszközkezelő „örökségeként” 4600 bérlakás maradt állami tulajdonban. Ami viszont egyértelmű: „az átadás-átvételi eljárás lefolytatásáról az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter 2021. december 31. napjáig gondoskodik".
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.