Megjelent a rendelet a rozsdaövezetek kijelöléséről.
A Portfolio szúrta ki a Magyar Közlönyben, hogy megjelentek a részletek arról, hogyan, kik és milyen szempontok szerint fogják kijelölni a rozsdaövezeti akcióterületeket. A "bölcsek tanácsa" az 5 tagú Rozsdaövezeti Bizottság lesz. A beszállási limit legalább 1 milliárd forintos fejlesztés.
Először ki kell deríteni, egy előzetes vizsgálattal, hogy "az adott terület azonnali rozsdaövezeti akcióterületként vagy közép- és hosszú távú rozsdaövezeti akcióterületként" azonosítható-e. Ezt a rozsdaövezeti akcióterületekkel kapcsolatos ügyekért felelős miniszter végzi.
Ha támogatást nyer a Rozsdabizottságtól a terület, akkor javaslatot kell tennie például a terület helyrajzi szám alapú lehatárolására és a beruházás nemzetgazdasági szempontból kiemeltté nyilvánítására.
A kormány tavaly április közepén – a koronavírus utáni kilábalást segítő más gazdasági intézkedések mellett – jelentette be, hogy a beruházásokat többek között azzal kívánják ösztönözni, hogy a rozsdaövezetekben épülő lakások után kedvezményes, 5 százalékos áfát kell fizetni. Az azonban azóta sem derült ki, pontosan mely területek tartoznak majd ebbe a körbe. Fürjes Balázs Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár korábban arról beszélt, hogy a barnamezős fejlesztési területek kiírására még 2020 szeptemberében számítani lehet, és a területeket az önkormányzatok véleményét kikérve – de nem kötelezően megfogadva – állapítják majd meg. Az oda épülő lakások alacsonyabb áfája mellett a lakásbérlet is áfamentességet kap.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.