Még Budapest főépítésze is az Indextől értesült a budai panorámát módosító építkezésről.
Szinte észrevétlenül került új elem a budavári Hilton szálloda tetejére, amelyről Budapest főépítészének, Erő Zoltánnak sem volt tudomása – írja az Index, amely részleteiben mutatja be, miről van szó: egy tetőbárról.
A furcsa, lapos építményt először márciusban vette észre a lap újságírója, akkor azonban még nem volt biztos abban, hogy új vagy már régebb óta ott van, ezért a Hiltont üzemeltető Danubius Hotels Zrt.-hez fordult. A cikk szerint a céget meglepte, hogy egy kívülálló észrevette a fejlesztést, mert addig senki nem kereste őket miatta.
A portál megjegyezte: egy privát cég maga dönti el, hogy a magánerős beruházásairól mikor, mit kommunikál, ám egy ilyen építkezést az illetékes örökségvédelmi és építési hatóságoknak is véleményezniük, engedélyezniük kell.
„Mivel az építkezés megváltoztatja a szállodaépület homlokzatát, a tervet véleményezésre a kerületi önkormányzathoz is be kellett nyújtani. A Budavári Önkormányzat tervtanácsa tavaly májusban a tetőt az új funkcióra alkalmasnak nevezte, a tetőszint beépítését elfogadható tömegűnek ítélte” – olvasható az Index cikkében.
Csány Éva, a kerület főépítésze azt mondta a lapnak, hogy elfogadták, hogy mennyire jók a Hilton tetejének az adottságai, és hogy azt a szálloda hasznosítani akarja. A terveken a csigalépcső elhagyását kivéve a tervező elvégezte a kerület által kért módosításokat, a fővárosi kormányhivatal I. kerületi hivatala pedig a lépcső ügye fölött szemet hunyva tavaly júniusban engedélyezte az építkezést.
Budapest főépítésze, Erő Zoltán – akinek egyébként nincs az ügyben hatásköre – a budai panoráma új eleméről szólva azt mondta, hogy nem örül neki, mert megszakít egy egységes tetőgerincet, megváltoztatja a megszokott karaktert, „de soha rosszabbat. Én a Hiltont modern épületként teljes mértékben el tudom fogadni ott, ahol van, ahogy van”.
Az UNESCO Világörökség Bizottság állandó műemlékvédelmi, kulturális örökségvédelmi szakértő intézménye az ICOMOS. A szervezet magyar nemzeti bizottságának elnöke, Nagy Gergely szintén a portáltól tudta meg, hogy a Hilton tetején van egy másik építmény, holott a magyar állam a világörökségi egyezményhez csatlakozása után
kötelességként vállalta, hogy a világörökségi látványt befolyásoló változtatásokat egyezteti az UNESCO-val. Ez azonban a jelek szerint nem történt meg.
Az Index emlékeztetett, hogy az UNESCO már tavaly júniusban jelezte: annyira elégedetlen az örökségvédelemmel, azon belül is elsősorban az új épületek méretével, hogy akár el is vehetik a Duna-part és az Andrássy út világörökségi címét.
A kormány fél évet kapott az UNESCO-tól
Szigorú határozatot fogadott el az UNESCO Világörökség Bizottsága Magyarországgal kapcsolatban, a következő lépés Budapest világörökségi veszélyeztetettségi listára helyezése, utána a világörökségi cím elvétele jöhet.
A tetőbár 430 négyzetméteres, a vendégeket lift viszi fel. Az üzemeltető abban bízik, hogy a 120 székes, nem csak a szállodavendégeknek fenntartott rooftop bár akkora szenzáció lesz, amit senki nem akar majd kihagyni. Erre azonban egy évet még várni kell, a beruházás ugyanis áll.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.