Ingatlan hvg.hu 2020. május. 17. 09:55

Csőd és elbocsátások: óriási bajban a magyar termálfürdők

A vendégek egyik hétről a másikra tűntek el. Van, ahol több tucat alkalmazottól kellett megválni.

Bár a csúcsszezon még el sem kezdődött, az már most látszik, hogy a hazai termáltelepülések hatalmas hiánnyal fogják zárni az évet. Veszteségeik már most több százmillió forintra tehetők – írta a Magyar Nemzet.

Az országszerte jól induló évben a legtöbb fürdő már a nyári főszezonra készült, amikor a járvány miatt március közepén eltűnt a vendégforgalom. Egyetlen hét alatt szinte az összes fürdő bezárt, a gyógyászati részlegek is, bevételeik elapadtak. A Magyar Fürdőszövetség azóta javaslatcsomagot is kidolgozott a fürdőágazat koronavírus-járványt követő újraindításához.

A termalonline.hu értesülései szerint a hajdúszoboszlói strandot május 29-én szeretnék megnyitni. Beléptetéskor itt hőmérőznék a vendégeket, fertőtlenítőszereket helyeznének ki a fürdő különböző pontjaira, a fedett részlegekben, a termál- és élményfürdőkben pedig maximalizálnák a belépő személyek számát.

Miskolctapolcán a helyi strandfürdő hatalmas beruházásra készült: 13 milliárd forintból hatalmas wellnessrészleget épít. A fejlesztés első ütemét még 2015-ben adták át, a második alapkövét tavaly májusban tették le. A járvány előtt úgy tervezték, az új létesítményeket májusban nyitották volna meg, ez most elmaradt.

Két budapesti beruházás is biztosan csúszni fog: a Király Gyógyfürdő fejlesztése és a Pesterzsébeti Jódos-sós Gyógy- és Strandfürdőbe tervezett csúszdapark. Mindkettőt a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. működteti saját forrásból, ami most azért okoz gondot, mivel a kényszerű zárva tartás miatt elestek nyolc-kilenc milliárd forinttól.

A berettyóújfalui Bihar Termálliget Strand és Gyógyfürdőben is egymilliárd forint értékű beruházást terveztek állami forrásból. Ide többek között új wellnessrészleget építettek volna, finn szaunával, infraszaunával, gőzkabinnal, sószobával, merülőmedencével, zuhanyzókkal.

A Túrkevei Termál- és Élményfürdőben a dolgozók többségét elbocsátották. A város bevételei megcsappantak, a koronavírus miatt százharmincmillió forint esett ki a település költségvetéséből, emellett negyvenmillió forint extra költségük is keletkezett.

Paks polgármestere is rossz hírt közölt: június elsején biztosan nem nyitják meg az Ürgemezei Strandfürdőt, sőt idénre már terveik sincsenek, pedig tavaly harminckétezer vendégük volt. A hárommedencés strand üzemeltetési költségét már át is csoportosították.

A budapesti Aquaworld és a Sárvári Gyógy- és Wellnessfürdő azzal próbált enyhíteni átmeneti nehézségein, hogy meghirdette, online elővételben árul kedvezményes belépőket.

Tudatos otthon
Hirdetés