A legnagyobb ingatlanpiaci kavarás közepette ez a szegmens kiszámítható éveket él.
Bár az árak ezen a piacon is megnőttek, és harmincmillió forint alatt ma már nem érdemes építkezésbe vágni, Kárpáti József, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége könnyűszerkezet-építő tagozatának elnöke szerint annyira kiszámítható éveket él a piac, hogy a kedvezményes lakásáfa kivezetése sem fog változásokat hozni – írja a Magyar Idők.
Az elmúlt évek fellendülése állandósult, a további felfutásnak alapvetően a munkaerőhiány szab gátat – nyilatkozta Kárpáti. A tagozatvezető szerint az ötszázalékos áfa kivezetése inkább a nagy társasházépítéseket befolyásolja majd, de mint szerinte nem is az volt a célja a kormányzatnak, hogy mondjuk a Balatonnál nagy lakóházakat húzzanak fel, amelyek lakásait aztán befektetők vásárolják meg.
Kárpáti úgy véli, a kedvezményes áfa kifehérítette a családi házak, így a készházak piacát is, ráadásul 2021-től már csak a nullaközeli energiaigényű lakóházak kapnak használatbavételi engedélyt, amit a szerelt technológiájú házak már most is garantálnak.
Az ÉVOSZ javaslata szerint a forgalmi adó visszatérítésének lehetőségét ki kellene terjeszteni a vállalkozó által felépített lakóingatlan megvásárlására is, ami a készházas építkezésekre amúgy is jellemző. Ez a gyakorlatban a vevő részére a most öt százalékkal számított áfához hasonló mértékű kedvezményt jelenthet, amelynek igénybevételéhez ráadásul különbséget lehetne tenni akár a magáncélú vagy befektetői célú vásárlások között.
A készházak egyre keresettebbek: becslések szerint a családi házakon belül a korábbi évekre jellemző 10-12 százalékos arányuk tavaly 15 százalékra nőtt, ez körülbelül évi ezer ingatlant jelent. A készházat építtetők kétharmada a családi otthonteremtési kedvezményt is igénybe veszi. A kivitelezés 3-4 hónapot, a tervezés 2-3 hónapot vesz igénybe készház esetén.
Az árak persze ebben a szegmensben is emelkedtek, ma már nem lehet 300 ezer forint alatt kihozni egy négyzetmétert, de ha napelemmel, korszerű fűtési rendszerrel van felszerelve, akár 350 ezer forint is lehet a vége.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.