Nyáron rengeteg új építésű lakás vevője kapott levelet az eladótól, melyben arról tájékoztatták, hogy a munkaerő- és építőanyag-hiány miatt csúszni fog a projekt. Az új határidőt tartalmazó szerződésmódosítást azonban csak feltételekkel szabad aláírni.
Nagy Barbara ügyvéd, a Pont Jó Ingatlan szakmai partnere szerint az új lakások piacán az átlag az egyéves csúszás, de tőkeerős beruházónál is előfordult már két évnél hosszabb halasztás. A vevők bizalmatlanok, és nem tudják, hogy kötelesek-e elfogadni a szerződésmódosítást az új határidővel – írja a Napi.hu.
Az eladók természetesen arra törekszenek, hogy ne kelljen fizetniük a csúszásért. Akad olyan beruházó, aki azzal próbálja rávenni az új határidő kárpótlás nélküli elfogadására a tulajt, hogy szerződésbontással fenyegetőzik, mondván, másnak most jóval drágábban adhatná el a lakást. A vevő pedig csak azt az összeget kapná vissza, melyet korábban befizetett, kamat és az áramelkedést figyelembe vevő kompenzáció nélkül. Ez azonban jogi nonszensz; az ügyvéd arra figyelmeztet, hogy a vevő nem kötelezhető arra, hogy az előszerződést módosítsa.
Az igazi probléma valójában az, hogy a legtöbb előszerződésben a késedelmi kötbér maximum 3-6 hónapra szól, ennél viszont áltlaában nagyobb csúszásokkal kell számolni. A vevő három dolgot tehet: vagy megelégszik ennyi kötbérrel, vagy a késedelemre hivatkozva eláll a szerződéstől, vagy aláírja a módosítást. Utóbbi esetben viszont az ügyvéd szerint érdemes kompenzációt kérni.
A legtöbb szerződés ugyanakkor azt tartalmazza, hogy a munkaerő- és építőanyag-hiány vis maiornak tekintendő, az eladónak nem felróható, így ha a vevő eláll a szerződéstől, nem jár neki a foglaló kétszerese, vagy kártérítés. Az ügyvéd szerint viszont „ez az érvelés nem fedi a valóságot”.
A teljesítés meghiúsulásáért ugyanis az eladó felel, ezért a foglaló kétszerese visszajár, és kártérítés is illeti a vevőt, mert ugyanolyan paraméterű lakást már csak 10-12 százalékkal drágábban tudna megvenni.
Ráadásul ha a vevő magánszemély, az eladó pedig vállalkozás, akkor az fogyasztói szerződésnek minősül, mely még szigorúbban védi a vevőt.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.