A Római Liget Kft. egy majdnem 23 ezer négyzetméteres telket szerzett meg karácsony előtt a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőtől. A parton a jelenlegi szabályozás szerint semmilyen új épület nem húzható fel, pláne nem lakóingatlanok.
Tavaly, egy karácsony előtt rendezett árverésen, 748 millió forintért szerezte meg az új tulajdonos a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőtől a 22 752 négyzetméteres telket- írta meg az Átlátszó. A vevő a Római Liget Kft., melyről igen kevés információ kering az interneten. A Cégjegyzék szerint egy 2017-ben alakított projektcégről van szó, melynek tulajdonosa Kroó János, akinek e mellett van még néhány vállalkozása. Az Átlátszó úgy tudja, hogy a kikiáltási ár 950 millió forint volt, vagyis a vevő lefelé licitálva jutott a telekhez.
1990-ben a Római-part telkeinek még 71,6%-a volt állami tulajdonban, 2017-ben már csak 24,2%, és most ezzel a legújabb felvásárlással 20,4 százalékra csökkent az állami tulajdonú telkek részaránya, ez derül ki a Fák a Rómain csoport honlapján közzétett újságból.
A volt MNB-üdülő telke az északi vasúti hídhoz közel, az Aelia Sabina utca és a Római part sarkánál található.
Erről az ingatlanról van szó:
Valamit tudhatott a vevő
Kérdés, hogy miért vásárol fel valaki egy ekkora ingatlant egy olyan területen, ahol az érvényes jogi szabályozás szerint nem építhet semmit. A Római-part besorolása ugyanis immáron 50 éve hullámtér, ami azt jelenti, hogy lakóépület azóta szabály szerint nem építhető, hivatalosan csak üdülőépületek felhúzása lehetséges. Persze aki ismerős a Rómain, tudhatja, hogy a mobilgát hiánya ellenére is évről évre húzzák itt fel a lakóparkokat. Három dolgot kell ehhez ugyanis elintézni: okosan kell bejelenteni (vagy be nem jelenteni) az ide költözőknek magukat. Az épületeket hivatalosan üdülőnek kell benevezni. Valamint a házat feltöltésre kell építeni, és akkor a legnagyobb árvíz sem veszélyezteti. Ha minden ingatlan feltöltésre épült volna a Rómain, nem is kellene mobilgát, mellesleg.
Immáron két és fél éve azonban még egy jogi gátja van a Rómain való építkezésnek: 2016 októberben a területen Tarlósék kérésére változtatási tilalom bevezetését rendelte el az óbudai önkormányzat, ami azt jelenti, hogy amíg a rendelet érvényben van, nem épülhet új ingatlan. A változtatási tilalmat egyébként legfeljebb három évig lehet fenntartani, ami azt jelenti, hogy jövő októberben ez a szabályozás megszűnik.
Változtatási tilalmat rendelt el a Római-parton a kerület
Változtatási tilalmat rendelt el az óbudai képviselő-testület a Római-parton a szombati ülésén. Az Együtt kommunikációs trükknek nevezte a lépést.
Lebetonozott Római-part? Előbb nézze meg, hogy fogják meg a Dunát más nagyvárosok
Hitelesítette a Kúria a Római-partról kezdeményezett fővárosi népszavazást. Tarlós István főpolgármester egyelőre nem kommentálta az ügyet, a referendum egyik kezdeményezője, a Párbeszéd elnökségi tagja, Béres András azonban azt mondta, már akár egy hét múlva kezdődhet az aláírásgyűjtés, és egy hónapjuk lesz a 138 ezer szignó összegyűjtésére.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.