Hamarosan beindul az egyetemisták rohama, mutatjuk, mire kell számítani.
Csaknem százezer forinttól indul egy egyszobás lakás bérleti díja a fővárosban – derül ki az Otthon Centrum friss körképéből, amelyet a felvételi ponthatárok kihirdetése előtt közölt. Az egyetemi tanulmányaikat most kezdőket és szüleiket komoly kihívás elé állítja az, hogy Budapesten az elmúlt tíz évben egyes kerületekben megduplázódtak az árak. Míg 2009-ben a VI. kerületben például 1798 forintot kértek el négyzetméterenként a bérlőktől az Otthon Centrum adatai szerint, addig 2018 első félévében 3139 forintot.
„A kereslet a diákok részéről az egyetemi és főiskolai kampuszok környékére irányul. Budapesten a BME, a Corvinus, az ELTE, a SOTE létesítményeinek elhelyezkedése miatt a belvároshoz közeli, jó tömegközlekedéssel rendelkező városrészek a kedveltek, különösen a VII., VIII., IX. kerület, illetve a XI. kerület” – nyilatkozta Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum vezető elemzője.
A külvárosi kerületekben a cég adatai szerint tégla építésű házban egyszobást lakást jellemzően 96 727 forintért lehet találni, a másfél-két szobások bérleti díja már 120 ezer, a két és fél-háromszobásoké pedig 144 ezer. Budán 106 490 forint az egyszobások tarifája, a Belvárosban pedig már meghaladja a 116 ezer forintot.
Vidéken valamivel jobb a helyzet: az egyetemi városokban az egyszobás lakásokat már 73 ezer forintért ki lehet venni. Itt is vannak természetesen különbségek, a kampuszokhoz közeli, jó közlekedéssel rendelkező ingatlanok a legkeresettebbek, a legfelkapottabb környékeken az árak is magasabbak.
Így egyre népszerűbb az, hogy egy lakást többen bérelnek ki, és osztoznak a díján. Az Otthon Centrum adatai szerint a közös bérlésre alkalmas 2-3 szobás lakások átlagos bérleti díja a fővárosban havi 144 ezer és 253 ezer forint között mozog, míg a vidéki nagyvárosokban átlagosan 112 ezer forint havonta. Aki csak szobát szeretne bérelni, a vidéki nagyvárosokban átlagosan havonta 40 ezer, Budapesten 52 ezer forintot kell átlagosan fizetnie.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.