Egy száz négyzetméteres családi ház esetében egy éve még 2 millió forintra becsülték a szokásosan bele nem számított költségeket.
Nagyjából 1 millió forinttal, minimumáron 2.614.000 forintra emelkedett azon kiadások összege, melyet az építkezők rendszeresen kihagynak az előzetes kalkulációból – írta a Maradok a pénzemnél blog. A blog a saját és a Házépítők csoport tapasztalatai alapján készített infografikákat, melyekből tételesen kiderül, hogyan jöhet össze egy a tervezettnél átlagosan 3 millió forinttal drágább építkezés.
Érdekes módon már a tervezési szakasz kapcsán összeállhat egy több mint 1,6 milliós többletköltség; az építtetők kb. 350 ezer forinttal kevesebbel számolnak az építészeti tervnél, 150 ezerrel kevesebbel a felelős műszaki ellenőr díjazásánál, de alulbecsülik a tervezői művezetés, az épületgépészeti terv és a villamossági terv költségét is.
A közművesítés esetén több mint félmilliós pluszköltség szokott jelentkezni, melyből a legnagyobb tétel a villanybekötés, ahol átlagosan 150 ezer forinttal lesz magasabb a számla a vártnál. Ugyanennyivel szerepel a listán a zsaluanyag, illetve a bankköltség és értékbecslés is, de a sitt elszállításánál is rendszeresen 100 ezer forinttal kalkulálnak alul a megrendelők.
Többletköltséget jelenthet 2021-től az is, hogy a csok új szabályai szerint az akkor épülő házaknak még korszerűbbeknek kell lenniük, és legalább 25 százalékos mennyiségben megújuló energiaforrásból kell biztosítani.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.