Amaravati fenntarható koncepció szerint épül, a terveket a Foster+Partners építésziroda készíti.
India az utóbbi évtizedekben jelentős városrobbanáson ment keresztül, emiatt ijesztő ütemben nőnek a nyomornegyedek, ahol gyakran az alapvető közszolgáltatások infrastruktúrájának kiépítése is gondot okoz. A kormány 2014-ben hirdette meg a Smart City programot, ennek keretében szerveződik és épül egy új 217 négyzetkilométeres város, Amaravati, mely Ándhra Prades állam központja, és a tervek szerint a világ egyik legfenntarthatóbb városa lesz – írta a Dezeen.
Amaravatit kilenc, a Krisna folyó partján fekvő településből olvasztják össze, az alapkövet 2015 októberében avatták fel. A projekt összköltsége 3,3 milliárd dollár, melyet a World Bank és az indiai állam teremt elő. A legnagyobb problémát jelenleg az jelenti, hogy a kormány nehezen tud megegyezni a helyi farmerekkel a földjeik átadásáról, a felajánlott kompenzációt ugyanis sokuk méltánytalannak tartja. A projekthez több mint 14 ezer hektár földre lenne szükség.
A terveket a Foster+Partners építésziroda készíti, mely már évtizedek óta kutatja a fenntartható városokat, és Amaravatiban a legújabb technológiákat használják majd fel. Sir Norman Foster és csapata a város szívébe egy kormányzati központot tervez: az 5,5 km hosszú és egy 1 km széles, tavakkal szabdalt negyed az egész városközpontot átszeli majd, és csak biciklivel, vízibuszokkal vagy elektromos autókkal lehet majd benne közlekedni, a sétautak többségét pedig leárnyékolják. A városban múzeumot, valamint 13 plázát is építenek majd, melyek Ándhra Pradesh állam 13 kerületét jelképezik.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.