Magyarországon ráadásul egy jelentős bírsággal és előzetes letartóztatással sújtott üzleti kör állhat mögötte.
A Global Property Capital SE (máskor GP Capital vagy Investment GP saját elmondása szerint egy olyan cseh-magyar részvénytársaság, mely több szerzői jogi oltalom alatt álló, sajátos ingatlanbefektetési tevékenységet is végez, ehhez pedig a neten toboroznak befektetőket – írta a Portfolio.
Az viszont nem derül ki a cég honlapjáról, pontosan milyen befektetési formával érnék el a hihetetlennek hangzó, 9,5 százalékos hozamot. Összehasonlításképpen, jelenleg Magyarországon a legmagasabb hozamot a Raiffesen Ingatlan adja 5 éves távlatban (8,83 százalék), de egyéves intervallumban az OTP Prime Alap ígér a legtöbbet, 7,73 százalékot, ráadásul ezek nem is lakóingatlan, hanem ipari ingatlanalapok. A Duna House Magyar Lakás Ingatlanalap egyéves trackje 5,78 százalékos hozamot ér el. Az alapok egy esetleges nagyobb tőkekivonás biztosítására likvid eszközállományt is tartanak. A hozamot állítólag úgy éri el a GP Capital, hogy 20 millió forint feletti ingatlanokat vásárolnak az unióban, és "garantáltan kiemelkedő értéknövekedés mellett" értékesítik őket. Az sem teljesen világos, le kell kötni a pénzt négy évre, vagy sem. A társasághoz minimum 100 millió forintot kell befektetni.
A lap álnéven írt levelet a cégnek, melyre azt a választ kapták, hogy főként életjáradékkal kapcsolatos tevékenységből szerzik a hozamot, azaz idős emberekkel szerződést kötnek, hogy életükben egy havi fix összeget fizetnek, majd haláluk után a cégre száll az ingatlan. Ez viszont azt jelentené, hogy akár évtizedekig is él a szerződés, és a cég a lejártáig nettó befizető. A GP Capital értékesítője szerint háromszor annyi ingatlanuk van, mint amennyi a befektetett tőke, de a konkrét ingatlanokról szóló listát csak "komoly érdeklődés esetén" teszi nyilvánossá. Államilag szavatolt garanciarendszerük nincs, és a likviditási tartalék is hiányzik, ha valóban mindent lakóingatlanokba fektetnek. Az pedig egyáltalán nem derült ki, hogyan garantálják a hozamot piaci változásoktól függetlenül, hiszen az ingatlanárak is volatilisek.
A belépési költség 200 ezer forint, ajánlás esetén csak 100 ezer, míg az ingatlanalapok jellemzően éves, tőkearányos 2-3 százalékos költséget vonnak le ügyfeleiktől működésük (bérek, irodabérlés stb.) biztosítására. A GP Capital egy prágai panelbe van bejelentve, tulajdonosai magánszemélyek, többet nem is árultak el róluk. Hozzátették, "nem igazán releváns kérdés", hogy ki a tulajdonos, hiszen "a hírhedt Orosz (sic!) oligarcha (sic!) Megdet Rahimkulov jelentős részvénycsomaggal bír az OTP-ben és a MOL-ban (sic!) mégsem látjuk (sic!) hogy ez bármilyen negatív (vagy épp' [sic!] pozitív) hatással lenne az említett cégek működésére, árfolyamára vagy jövőbeni kilátásaikra."
A GP Capital a napokban felkerült az MNB figyelmeztetések listájára, ahol kiderült, hogy székhely és webes jelenlét alapján egy és ugyanaz a szintén cseh székhelyű, magyar tulajdonú Perfectum Consulting CZ SE-vel, melynek vezetőjét, aki korábban a Perfectum Consulting vezérigazgatója volt, 2012-ben előzetes letartóztatásba helyezték, valamint cégét a PSZÁF 50 millió forintos bírsággal sújtotta. Az MNB jelenleg helyszíni próbavásárlással egybekötött piacfelügyeleti vizsgálatot folytat a GP Capitalnál.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.