Nem Terror Háza, hanem luxusnegyed lesz a hamburgi Stadthöfe-ből. A kapu felirata viszont a koncentrációs táborokra emlékeztet.
A hamburgi Stadhöfe egy négy házból álló épületcsoport, az egyik a harmincas évektől a Gestapo államrendőrség főhadiszállása volt; falai között zsidókat, homoszexuálisokat, romákat, szintiket és ellenállókat vallattak, kínoztak és tartottak fogságban. Most a David Chipperfield Architects tervei alapján a Quantum ingatlanfejlesztő társaság újítja fel a komplexumot, melyben luxusüzletek, éttermek, egy hotel és otthonok kerülnének kialakításra – írta a Dezeen.
Az épület előtt az ott bebörtönzött szociáldemokraták is tüntettek. A tiltakozókat elsősorban az háborította fel, hogy tervezett emlékhely mérete a gyakorlatban sokkal kisebb lesz, ráadásul kommercializált. A Quantum 2009-ben úgy vehette meg az épületet a várostól, hogy garantálták, egy ezer négyzetméteres kiállítóteret alakítanak ki, melyben előadásokat is lehetett volna tartani. Ehelyett 530 négyzetméteren valósítanak meg egy könyvesboltot és kávézót, a mögötte fekvő kiállítótér kb. 70-100 négyzetméteresre csökkent. A Quantum az emlékhely kialakítása kapcsán elvárt nyilvános fórumot sem szervezte meg. A város most próbál párbeszédbe kezdeni a tiltakozókkal, aki érthető okokból elkésettnek tartják a lépést.
Még szélesebb körben keltett felháborodást a bejáratnál álló felirat. A keretbe foglalt fekete kovácsoltvas betűk a dachau-i és sachsenhausen-i koncentrációs táborok kapujára erősített „Arbeit macht frei” feliratára emlékeztetnek, jóllehet a szöveg természetesen más: a Stadthof felirat fölött franciául és északnémet kifejezéssel üdvözlik a belépőt. Cornelia Kreth, a Náci Rezsim Üldözöttjeinek Szövetsége (VVN-BdA) szóvivője nemzetközi szégyennek nevezte a feliratot. A VNN egyébként azért kampányolt, hogy a területet az antifasiszta ellenállók mozgalmának emlékhelyévé avassák, más szervezetek a náci terror házát szerették volna kialakítani belőle.
A negyedben végül néhány fali emléktábla és három, a járólapok közé süllyesztett plakett emlékeztet majd az áldozatokra. A Quantum és a David Chipperfield Architects nem szólalt meg az ügyben.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.