A már az ELTE-hez tartozó Márton Áron Szakkollégium felújítása elvileg jövőre lehet kész, az elkövetkezendő 6 évben 192 milliárdot szánnak a kollégiumok feltupírozására.
Felújítják a Budapest III. kerületében lévő Márton Áron Szakkollégiumot – közölte Balog Zoltán emberi erőforrások miniszter csütörtökön. A 2,5 milliárdos beruházás az épületgépészeti, villamossági fejlesztése mellett érinti a tűzvédelmet és a berendezések modernizálását is.
Balog Zoltán elmondta, hogy 2016. augusztus 19-től a szakkollégium az ELTE részeként működik (korábban a Balassi Intézethez tartozik), a mostani fejlesztések célja pedig, hogy még magasabb színvonalon szolgálják ki a külhoni magyar, illetve a többi egyetemi hallgató igényeit.
A beruházás egy nagy kollégium fejlesztési stratégiának az első lépése, amelyet néhány hónappal ezelőtt hirdettek meg. Ennek keretében 2023-ig 37 467 férőhely felújítását, illetve újak létesítését tervezik mintegy 192 milliárdos beruházással – mondta a miniszter.
A Márton Áron Szakkollégium esetében viszont a felújítás férőhelyeket fog elvenni, mert a modernizálás új tereket is igényel, ezért 993 férőhellyel szemben csak 850 férőhely marad benne, mire végeznek a beruházással.
Balog Zoltán azt mondta, bíznak benne, hogy a kollégiumfejlesztési program nemcsak a magyarországi, hanem a külföldi hallgatók számára is vonzerőt jelent majd, a Stipendium Hungaricum program keretében pedig amúgy is több ezer külföldi hallgató képzését vállalta a kormány.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azt mondta, örömmel értesült Balogtól arról, hogy a Márton Áron Szakkollégium nemcsak a külhoni magyarság, hanem az anyaországi fiatalok tehetséggondozó helye is lehet a jövőben, emellett beszámolt arról a kormánydöntésről is, hogy támogatják a révkomáromi Selye János Egyetem kampuszát.
Scheuer Gyula, az ELTE kancellárja azt mondta, bíznak benne, hogy jövő év második felében lezárulhat beruházás.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.