Ingatlan hvg.hu 2016. december. 16. 12:20

Ezért vesznek a bölcs és gazdag kínai nyugdíjasok Nyugaton házat

Szép házat vett a nyugdíjas szüleinek a tengerparton Kaliforniában egy 35 éves kínai informatikus, aki Sanghajban dolgozik. Az motivált, hogy Irvine környékén már egészen jelentős sanghaji közösség alakult ki- mondta a BBC tudósítójának a fiatal informatikus. Aki most a szüleivel együtt a vízumra várakozik.

 Azt tervezik, hogy nemsokára az egész család Kaliforniába költözik – persze csak akkor, ha Donald Trump nem szigorítja meg nagyon a bevándorlási szabályokat.


2012-ben még csak 5,6 milliárd dollárt költöttek külföldi ingatlanra a kínaiak, de tavaly már 34,4 milliárd dollárt. A tehetős nyugdíjasok az élen járnak. Egy közvéleménykutatás szerint a nyugdíjasok fele Kínában a szülőföldjére kíván visszatérni. Egyharmad viszont nem. Kellemes szép helyet keresnek. Ahol jó a levegő, az orvosi ellátás. És ahol sokan beszélik azt a kínai nyelvjárást, melyet ők maguk használnak. A sanghajiak például csak azért értik a pekingieket, mert az iskolában a hivatalos pekingi nyelvjárást tanítják. A nyugdíjasok jelentős része már korántsem tart annyira a külföldi élettől, mint korábban. Tavaly egyetlen év alatt 217 százalékkal nőtt meg a hatvan év feletti külföldre látogató kínaiak száma. A hatvan év felettiek száma is gyors ütemben növekszik. 2030-ban 360 millió ember lesz 60 év felett a Mennyei Birodalomban. Ahol a nagyvárosokban egyre nehezebb levegőt venni – írja a BBC.


 De nemcsak ezért akar hazát cserélni sok nyugdíjas kínai, hanem mert érzi: a pénze mind kevesebbet ér. A jüan állandóan értékelődik lefelé a dollárhoz képest, miközben az ingatlanárak az egekbe emelkedtek Kínában. Marad tehát a kivándorlás. A célországok: az USA, Nagy-Britannia, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland. Azért persze az ázsiai országokat sem hanyagolják el teljesen: ott jóval alacsonyabbak az árak, és sokkal könnyebb vízumot szerezni. A Fülöp-szigetek, Malajzia és Thaiföld már kedvezményt is ad a nyugdíjasoknak. Egy kínai bevándorló már 35 éves kora után nyugdíjas vízumot kaphat, ha leperkál 20 ezer dollárt. Malajziában 50 év az alsó korhatár, viszont tíz évre adják a meghosszabbító vízumot. A letéti összeg itt 33.700 dollár. Illetve, ha valaki igazolja, hogy a nyugdíja meghaladja a havi 2250 dollárt, akkor megkaphatja a nyugdíjasok vízumát. Thaiföldön 22.300 dollár a beugró annak a kínai nyugdíjasnak, aki ott kívánja folytatni életét.

Maguk a nyugdíjasok egyébként nem szívesen mozdulnak a nagy család nélkül. Ha új házról van szó, akkor az első kérdés az unoka. Jó-e ott a levegő? Milyen a környezet? Jók-e az iskolák? A bölcs kínaiak Szu Tun-gpo, a nagy költő versét idézik: ahol biztonságban és békében élhetek, ott az otthonom.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?