Augusztusban - éves összevetésben - 9 százalékos csökkenés volt az ágazatban.
Augusztusban 9 százalékos, az év első nyolc hónapjában pedig 22 százalékos volt a csökkenés éves szinten. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője a friss adatokat értékelve azt mondja, hogy az építőipar jobban szerepelt augusztusban, mint a korábbi hónapokban, amikor két számjegyű volt a csökkenés, az adatok azonban továbbra is felemás képet mutatnak.
A két fontos alágazat közül az épületépítés volumenében 7 százalékos volt a növekedés augusztusban, ez pedig azt mutatja, hogy a statisztikában már megjelentek a lakásépítések is. A másik alágazatban, az egyéb építmények volumenében 24 százalékos volt az augusztusi visszaesés, ez az uniós beruházások befejeződésével magyarázható. Árnyalja azonban az összképet, hogy az épületépítési alágazatban 20 százalékkal kisebb volumenben kötöttek új szerződéseket mint egy évvel korábban.
A szakember szerint a részletes adatokból kiderül, hogy az épületépítéseknél megkezdődött az élénkülés. Augusztusban végén ugyanis az épületépítések hó végi szerződésállománya 45,5 százalékkal volt magasabb, mint tavaly augusztusban. A másik alágazatban, az egyéb építményeknél a szerződésállomány 5,5 százalékkal volt nagyobb, mint egy évvel korábban. Balogh László szerint az épületépítéseknél látható és jövőben várható bővülést az ingatlan.com adatai is igazolják. “Bár az épületépítési alágazat augusztusi növekménye nagyrészt ipari-, oktatási-, és sportlétesítmények építésének köszönhető, a lakáspiacon is érezhető a fellendülés. Idén a beruházók által meghirdetett új építésű lakóingatlanok iránt 42 százalékkal nőtt a kereslet tavalyhoz képest. A beruházók pedig 20 százalékkal több olyan lakást hirdettek meg, amelyek még csak épülőfélben vannak” - mondta szakember.
Az ingatlan.com szakértője arra is felhívta a figyelmet, hogy az épületberuházásoknál bekövetkezett szerződésállomány-bővülés pár hónap késéssel jelennek majd meg az építőipari statisztikákban. Éppen ezért az épületépítési alágazat teljesítménye 2017-től kezdve javítja majd számottevően az adatokat, és jövőre már az uniós források beérkezésével az egyéb építmények alágazata is megkezdheti a felzárkózást.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.