Ingatlan hvg.hu 2016. augusztus. 10. 10:26

Kilőtt a magyar ingatlanpiac, támadnak az amerikaiak

Az idei első hat hónapban a közép- és kelet-európai országokba (Oroszország nélkül) irányuló kereskedelmi ingatlanbefektetések 59 százalékkal haladták meg a tavalyi év első félévében regisztráltat, és több mint 5 milliárd eurót tettek ki. A várakozások szerint az év második fele is jól alakul majd, a régió minden országa kiválóan teljesít. Magyarországon félév alatt megvolt a teljes tavalyi forgalom.

Hasonlóan a legtöbb régiós piachoz, 2016 első félévének ingatlanbefektetési forgalma Magyarországon is jelentősen meghaladta az év eleji várakozásokat, és már a félév végén átlépte a tavalyi év egészében regisztrált értéket.

A félév során országszerte összesen 734 millió euró értékben cseréltek gazdát jövedelemtermelő kereskedelmi ingatlanok, az összeg megegyezik a 2015-ös egész éves szinttel. Ezen felül további 105 millió euró értékben vásároltak egyéb – nem jövedelemtermelő – ingatlanokat (döntően meglévő épületeket végfelhasználási céllal, illetve fejlesztési telkeket és jelentős értéknövekedési potenciállal bíró felújítandó épületeket).

Kivételes időszak Közép- és Kelet-Európa ingatlanpiacában 
Az előző év azonos időszakához mérten 157 százalékkal nőtt a befektetési forgalom. Az eladások 60 százalékát nagyszámú vidéki ingatlanokra kötött tranzakciók tették ki, főleg Lengyelországban, ahol a forgalom 75 százalékát egy rekordméretű, az Echo Investment portfóliójának a Redefine alap által történt megvásárlása tette ki. Szlovákiában is jelentősen nőttek a befektetések – a forgalom 338 millió euró volt 2016 első felében, ami a tavalyi forgalom 77 százaléka. A régió legvonzóbb eszköztípusa a kiskereskedelmi ingatlan – ezekből több prémiumot, illetve „közel prémiumot” vásároltak a befektetők, főleg a vidéki nagyvárosokban. A központi közép-kelet-európai piacokon kívül kevés befektetési üzletet kötöttek, a forgalom ezekben az országokban volatilis és megjósolhatatlan.

Míg az irodapiacot leginkább az egyingatlanos ügyletek mozgatták, addig az ipari ingatlanok piacán a volumen nagyobb részét nemzetközi portfolió tranzakciók adták. Valamennyi szektorban gazdát cseréltek prémium ingatlanok, de a másodlagos termékek iránt is stabil, erős kereslet figyelhető meg, amely az évek óta javuló piaci fundamentumokkal és a befektetők magasabb kockázatvállalási hajlandóságával magyarázatható.

A vásárlói oldalon az évek óta aktív hazai ingatlanalapokon kívül egyre jelentősebb súlyt képviselnek az amerikai kockázati tőkebefektetők Bár legújabban a főként német intézményi befektetők is aktivizálódtak, de a teljes forgalomból való részesedésük még messze elmarad a 2008 előtti szintektől.

Általánosságban a hozamok minden piacon stabil fejlődést mutattak, kivéve Magyarországon, ahol az első osztályú ingatlanok hozamai az irodák, a bevásáróutcai kiskereskedelmi ingatlanok és a kiskereskedelmi raktárak esetében is csökkentek, a legjobb ingatlanokra vonatkozó, folyamatban lévő tárgyalásoknak köszönhetően. Az év elejétől fogva a hozamok rekordalacsony szinten állnak, további csökkenés Csehországban és Lengyelországban csak az első osztályú ingatlanok tranzakcióinak esetében lehetséges.

Újabb rekordra futott az ingatlanpiac

A Duna House havi tranzakciószám becslése (DH-TB) szerint 2016. márciusban, országosan 12 434 ingatlant adtak-vettek. Ez újabb rekord, 1 százalékkal haladja meg az eddigi csúcsot.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.