A növekvő kereslet hatására az árak is nagyot ugrottak az idei első negyedévben, a Duna House országos árindexe a tavaly év végi 85-ről 91-re növekedett. Még mindig Észak-Buda a legdrágább, de a vásárlók már nem csak a filléres lakásokat viszik.
Megugrott a lakóingatlan tranzakciók száma 2015 első negyedévében - derül ki a Duna House elemzéséből, amelyet a Portfolio közölt. Idén az első negyedévben 32 ezer fölötti tranzakciószámnál tart az ingatlanpiac, amely jóval túlszárnyalja a tavalyi 21 ezres adatot. Az elmúlt 5 évben nem volt ilyen nagy a vevői érdeklődés, ami a jövőre vetítve biztató jel a piacon.
A megnövekedett érdeklődés azonban meredek áremelkedéssel is járt, így elmondható, hogy (nominális értelemben) az országos árak a válság előtti szint közelébe kerültek. A vidéki árindexek szintén emelkedtek, sőt többéves csúcsokat is megdöntöttek, Kelet-Magyarországon jelenleg a 2009-es szintnél járnak az árak, míg Budapesten a lakások most drágábbak is, mint 2008. első negyedévében, a válság előtt.
Még mindig Buda a legdrágább
A panellakások Közép-Magyarországon a legdrágábbak, 194 ezer forint négyzetméterenként, a fővárosban azonban Dél-Budán és Észak-pesten 260-270 ezer Ft/nm körüli árakon keltek el a panelek. Vidéken a Nyugat-Dunántúlon vásároltak magasabb áron, itt átlag 172 ezer Ft-ért cseréltek gazdát a panelek, míg a legalacsonyabb áron Észak-Magyarországon, ahol 108 ezer Forintot fizettek.
A téglaépítésű lakások négyzetméterára szintén Közép-Magyarországon volt a legmagasabb, 259 ezer Ft, míg Észak-Magyarországon ennek kevesebb, mint fele, 125 ezer. Az Észak-Alföldön és Nyugat-Dunántúlon vették a legmagasabb áron a vidéki lakásokat, 185-190 ezer Ft/nm körüli átlagon.
Budapesten Észak-Budán fizették a legtöbbet, 382 ezer Ft-ot, a Belvárosban pedig 317-et egy négyzetméterért. Észak-Pesten és Dél-Budán 260-270 ezer forintos árakon vásároltak, míg Dél-Pesten 236 ezerért.
Nagyobb a kereslet a drágább, nagyobb lakásokra is
Budapesten a vásárlók 35 százaléka befektetésnek vette a lakást, míg minden negyedik vevő elsőlakás vásárló volt. Vidéken a legtöbben (28 százalék)nagyobb lakást akartak vásárolni, de körülbelül ugyanannyian befektetésnek vettek ingatlant, viszont itt is minden negyedik vevő elsőlakás vásárló volt.
A fővárosi eladók 35 százaléka nagyobb lakást akart venni, és ezért adta el ingatlanát. Az eladók további 22-22 százaléka örökölt ingatlant adott el, illetve kisebb lakásba menne, mindemellett elkezdett növekedni a végtörlesztés miatt eladók aránya is, arányuk márciusban Budapesten 5 százalék, vidéken 6 százalék volt.
Budán és Pesten is magasabb áron vásároltak az idén lakásokat: inkább 15 millió felett költöttek a vevők, de 12 százalék 40 milliós áron túl is vásárolt. Vidéken is hasonló jelenség figyelhető meg, az 5 millió alatti vevők aránya csökkent és inkább efölött költöttek. A vevők 41 százaléka vidéken 40-60 nm közötti lakást vett, 22 százalék pedig 60-80 közöttit.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.