A kiéget Andrássy úti ikerpalota homlokzatának felújítási terveit 10 éve elkészítő építész szerint több milliárd forintba fog kerülni az épület helyrehozása, mert a tűz és az oltáshoz használt több ezer köbméternyi víz nemcsak a tetőszerkezetben, de az egész épületben komoly károkat okozhatott.
Helyre lehet ugyan hozni a kedden súlyos tűzkárokat szenvedett Kodály köröndi vasutas házat, azonban ez több milliárd forintba fog kerülni, hiszen a tűz és az oltáshoz használt több ezer köbméternyi víz nemcsak a tetőszerkezetben, de az egész épületben komoly károkat okozhatott - mondta az MTI-nek Nagy Bálint építész, aki 10 évvel ezelőtt, még a VI. kerületi önkormányzat megbízásából készítette el a ház homlokzatának felújítási terveit. "Amikor én a terveket elkészítettem, még nem volt annyira rossz állapotban ez a ház, a négy Kodály köröndi épületből ez és a szemközti hármas voltak a legjobb állapotban" - fejtette ki a szakember.
Az építész irodáját korábban a négy épület homlokzat-rekonstrukciójának tervezésével bízta meg a VI. kerület főépítésze, de az elkészült tervek végül nem valósultak meg. Nagy Bálint elmondta, hogy építészeti szempontból semmi akadálya nincs a ház teljes rekonstrukciójának. "Az általunk 10 évvel ezelőtt elkészített tervdokumentáció alapját is egy úgynevezett orthophoto-eljárásra épült részletes felmérés adta, ami azt jelenti, hogy az épület teljes homlokzatát lefényképeztük és ezt utána 3D eljárással megrajzoltuk, tehát az eredeti állapotnak megfelelő rajzok rendelkezésre állnak" - tette hozzá.
Ilyen módon, a műemlékvédelmi szempontok figyelembe vétele mellett fel lehet újítani az épületet, ám ez hatalmas munka lesz, amit egészen az alapok ellenőrzésével kell majd kezdeni, "mert amit a tűz meghagyott, azt a víz elintézte".
Nagy Bálint elmondta azt is, hogy a tűz azért terjedhetett el ilyen gyorsan, mert elbontották a padláson belüli tűzgátló falakat. "Jó kérdés az, hogy kik, és kinek az utasítására bonthatták el ezeket, de az biztos, hogy ilyet építész nem rajzol le és egy hatóság sem engedélyez" - hangsúlyozta. Hozzátette: ha meglettek volna a tűzgátló falak, lényegesen kevesebb kár keletkezett volna az épületben.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.