Már harctéri sérüléseket is tudnak gyógyítani a Honvédkórházban
Beköltözött a Honvédkórházba a budapesti NATO Katona-egészségügyi Kiválósági Központ, melynek szakemberei gyógyítani tudnak többek között harctéri sérüléseket, de feladataik közé tartozik, hogy természeti katasztrófák, illetve járvány idején is meg tudják szervezni az egészségügyi ellátást.
A Honvédkórházba költözött a budapesti NATO Katona-egészségügyi Kiválósági Központ (KEKK). Az intézményt és annak új vezetőségét Hende Csaba honvédelmi miniszter köszöntötte az új telephelyen pénteken. A tárcavezető kiemelte: Magyarország még anyagi nehézségekkel küzdve is komoly szövetségesnek számít, amelyet a NATO tagjai a világ "számos forró pontján" éles helyzetekben, és a NATO KEKK működése során is megtapasztalhattak.
A központ legfőbb feladata elősegíteni a NATO egészségügyi képességeinek fejlődését és növelni az egészségügyi csapatok közötti együttműködési képességet. A végső cél, hogy az orvosok és az egészségügyi személyzet - tartozzanak bármely ország, bármely kötelékéhez - tökéletes összhangban tudjanak egymás mellett egymásért, de legfőképpen a sebesültekért és a betegekért dolgozni - hangsúlyozta Hende Csaba.
A miniszter elmondta: a központ szakemberei gyógyítani tudnak többek között harctéri sérüléseket, de feladataik közé tartozik, hogy természeti katasztrófák, illetve járvány idején is meg tudják szervezni az egészségügyi ellátást. Olyan képesség ez, amely nemcsak a NATO, hanem az egész világ, az egész emberiség számára nélkülözhetetlen - mutatott rá.
A jelenleg nyolc tagállammal - Magyarország, mint alapító keretnemzet, Csehország, Egyesült Királyság, Franciaország, Hollandia, Németország, Olaszország és Románia - tevékenykedő NATO KEKK 2009 óta működik Budapesten. Az Amerikai Egyesült Államok és Belgium csatlakozása a következő hónapokban várható - mondta a honvédelmi tárcavezető. A központ új igazgatója, Stefan Kowitz orvos dandártábornok beszédében kiemelte: Magyarország felvétele óta aktív és elhivatott NATO-tagállam. Ezt mutatja a külföldi missziókban tartott mintegy ezerfős keretlétszám, és az is, hogy Magyarország lett a NATO KEKK keretnemzete.
A dandártábornok elmondta, hogy a központ hozzájárul a NATO missziós erőinek jobb felkészítéséhez és védelméhez, különösen a fertőző betegségek és a bioterrorizmus terén, a Missziós Erők Egészségügyi Megfigyelő Rendszerének Fejlesztésén keresztül, amelyet a központ müncheni osztálya végez.
Hozzátette, a legmagasabb színvonalú betegellátás megteremtéséhez fontosnak tartják, hogy közeli kapcsolatot tartsanak fenn a polgári egészségügyi ellátás rendszereivel is. Ennek nyomán kötöttek együttműködési megállapodást az egészségügyi központtal, a Semmelweis Orvostudományi Egyetemmel és a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karával.
A NATO KEKK új telephelyén rendezett ünnepségen részt vett az intézmény új igazgatóhelyettese, Fazekas László orvos ezredes, valamint Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke és a Magyarországra akkreditált külképviseletek több tagja.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.