5100 méter magasan épül obszervatórium Tibetben
Az északi félteke legmagasabban fekvő és Ázsia legjobb obszervatóriuma lesz a Tibetben épülő csillagvizsgáló, amely tíz év múlva készül el.
Az obszervatóriumot 5100 méter magasan építik, és a Nemzetközi Csillagászati Unió elnöke szerint képes lesz versenyezni a hawaii Mauna Kea vulkánon lévő Keck Obszervatóriummal, a világ legnagyobb olyan csillagvizsgálójával, amely az optikai, az infravörös és a szubmilliméteres csillagászat szolgálatában áll. A Keck 4200 méteren működik.
A tibeti vizsgáló ideális helyen van a csillagászati megfigyelések szempontjából: magasan fekszik, tiszta a légkör és kedvező az időjárás - mutatott rá Kaifu Norio, miután a napokban a helyszínen járt. Hozzátette, a Ngari Obszervatórium lesz az első az északi féltekén, amely 5000 méter felett épül.
A beruházás lehetővé teszi a kínai, a tajvani, a japán és a dél-koreai tudósoknak, hogy fejlett technikájú távcsövet építsenek és közös kutatási programot alakítsanak ki - hangsúlyozták szakemberek. Egy félméteres átmérőjű távcsövet már felállítottak a helyszínen a bolygók és a csillagképződés vizsgálatára, valamint más csillagászati projektekre.
A Tibeti-fennsík régóta kedvelt hely a csillagvadászok körében: az ősi tibeti királyság 13. uralkodója - aki 481 és 490 között ült a trónon - már épített a környéken egy csillagvizsgálót.
A 3 méter átmérőjű KOSMA távcső a tibeti fővárostól, Lhászától 90 kilométerre működik.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.
