2012. november. 27. 06:16 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. november. 27. 01:11 Ingatlan

Lakásértékesítés: Sokat hozhat az eladás előtti ráncfelvarrás

Viszonylag kevés befektetéssel sokkal vonzóbbá lehet tenni az eladó lakást, a Lakásfókusz blog számba veszi a leghasznosabb tennivalókat mielőtt megérkezik a vevőjelölt.

Apró munkálatokkal, minimális felújítással jóval eladhatóbbá tenni az ingatlant, és az értékét is érezhetően meg lehet növelni. A Lakásfókusz lakossági ingatlanos blog összeszedte, mire érdemes ilyenkor költeni, mibe érdemes belekezdeni és mibe nem, illetve hogy egyáltalán van-e értelme az ilyen beruházásnak, megtérülnek-e az eladás előtt elköltött forintok?

Semmi olyanra ne költsünk, ami alapvető ízlésbeli kérdéseket vet fel, vagy megoszthatja a vásárlói célcsoportunkat. A szakemberek szerint nagy általánosságban elmondható, hogy a plusz beruházások általában sajnos nem igazán térülnek meg, az új vevők nem látnak akkora értéket egy beruházásban, ráadásul önkéntelenül is lefele kerekítenek, szkeptikusak, ők is magukból indulnak ki, eleve úgy kalkulálnak, hogy az eladó túloz a beruházás összegével kapcsolatban. Nézzük meg tehát, hogy mire lehet érdemes, vagy szükséges pénzt költeni, és mire ablakon kidobott pénz?

  • A szükséges minimumok. Ha még mindig alumínium vezetékek futnak a falban, ha a villanyóránk összkapacitása nem több mint 12 amper, ha minden villanykapcsolónk érintésre szikrát vet, és folyamatosan visszafele szaglik a líra nélkül bekötött mosdókagyló, akkor esélytelen, hogy bárki megvegye a lakást. Ezeket nem baj, ha magunk orvosoljuk, mert ezek sokba nem kerülnek, viszont kizáró okként tudják meggátolni, hogy bárki szóba álljon velünk komoly érdeklődőként.
  • Bizonyos állagmegőrző, vagy korszerűsítési beruházások. Ha az ingatlanunk nincs teljesen lelakva, és feltételezhető, hogy az újonnan beköltöző nem azzal a céllal veszi, hogy álmai otthonát valósítsa meg ott, akkor érdemes meglépni ezeket. Tipikusan ilyen egy rejtett csőrepedés, egy korábbi beázás nyoma, rosszul bekötött vízvezeték, repedt WC-csésze, lógó polcok, elvetemedett ajtók, gardróbszekrény. Általában a panellakások, kisebb értékű ingatlanok esetében érdemes ezekre áldozni, hogy a bőséges kínálat tengeréből kikandikáljunk, az igényesség és megbízhatóság látszatát megteremtve.
  • Olcsón kivitelezhető, értéknövelő szolgáltatások. Ezek közé tartozik a légkondi, radiátor-termosztát, egyszerűbb ablakszigetelések, esetleg redőny, bojlercsere, esetleg a tűzhely. Ez utóbbi már megoszthatja a vevőket, hiszen lehet, hogy az újonnan beköltöző neje márkahű mesterszakács, akkor semmibe fogja venni, hogy mi százezret elköltöttünk konyhai műszaki cikkekre.

Más-más stratégiát kell követni attól függően, hogy lakást vagy házat árulunk. Házak esetében például nagy rá az esély, hogy komoly felújítás szándékával érkezik a vevő, azaz még örül is annak, ha „hendikepes” a portéka, mert így jobban jön ki a vétellel, több marad neki a saját álmai megvalósítására.

További részleteket itt lehet olvasni.

* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!

A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.

Tudatos otthon
Hirdetés