A luxusmárkáknak is drága az Andrássy út
Nem tűnik enyhülni az Andrássy út kihaltsága, elsősorban a magas bérleti díjak miatt. A Váci utcában és a Teréz körúton eközben azonban a kereslet 10 százalék alatt tartja az üres üzletek arányát.
A Váci utcában 6,7 százalék, míg a Teréz körúton 4,9 százalékos volt az üres üzletek aránya, ez megegyezik a tavaly ilyenkor mértekkel és egy bevásárló utca életében egészségesnek mondható – derül ki az Ecorys Magyarország szeptemberi felméréséből. Az Erzsébet körút esetében a változások hektikusabbak voltak az elmúlt évtizedben, a gazdasági környezet változásaira sokkal szélsőségesebben reagáltak a bérlők. Míg 2004-ben 2 százalék alatti volt az üres üzletek aránya, addig 2009-ben 16 százalékot is meghaladta, idén pedig 12 százalékot mértek.
Az eddigi legmagasabb szintről csökkent tavaly az üres üzletek aránya az Andrássy úton 21-ről 19 százalékra, majd idén ismét felfelé, 20 százalékig emelkedett, mely azt mutatja, hogy ezen az útszakaszon tartósan ilyen magas üresedéssel lehet számolni a következő időszakban. Ennek oka a magas bérleti díjak és a helyi üzletek iránti limitált kereslet.
Összességében az ECORYS felméréséből látható, hogy az Andrássy úton a tartósan magasan tartott bérleti díjak egyrészt kiköltözésre ösztönzik a régi bérlőket, másrészt az üres üzlethelyiségekre nincs annyi új bérlő, aki el tudná foglalni a helyüket. Ezzel egy időben a tartós kereslet a Váci utcában és a Teréz körúton folyamatosan alacsonyan tartja az üres üzletek arányát.
A bérleti díjak tekintetében a Váci utca a legdrágább, 80-100 eurós havi szinttel, melyet a Deák Ferenc utca 80 euro körüli illetve Andrássy út 40-60 eurós szintje követ. A körúton továbbra is 20-30 euró között mozognak a bérleti díjak az utcafronttal rendelkező felújított üzlethelységek esetében. Az Andrássy út esetében kérdéses, hogy fent lehet-e tartani hosszú távon a magas díjszintet, míg a Váci utcában és a Teréz körúton bérleti díj emelkedést is előre lehet jelezni.
Nyitások és zárások a Belváros bevásárló utcáiban |
A Váci utcában két nagyobb fejlesztés készült el, illetve nyitott meg: a Váci1 három új egységgel indított (Szamos, Hard Rock Cafe, Tatum), míg a Klotild palota Buddha Bar Hotel földszintjén most alakítják ki a Váci utca és a Kígyó utcára nyíló üzlethelyiségeket. Ezzel egy időben a Salamander zárt be három üzletet is , illetve bővített ki egy meglévőt, így biztosítva a hatékony jelenlétet a környéken. A női kiegészítő szaküzletek nagy hulláma is elérte a belvárost, új üzlettel képviselteti magát az „I’m am”, a SIX, és a Claire’s a Váci utcában. Az Andrássy út Erzsébet tér és Oktogon közötti szakaszán főleg felső kategóriás márkák (Madison, Hublot, Baldini, Boggi Milano, Coccinelle, ST Dupont) és vendéglátó egységek (Eatalian, Baldaszti, Tom Yum, Ciao Ciao) jelentek meg, illetve bankfiókok és sportmárkák költöztek ki. A Teréz körúton telítődtek a legnagyobb mértékben az üres üzletek, többek között nyílt két bisztró, két szupermarket illetve ezzel egy időben bezárt két gyorspékség. Az Erzsébet körúton pedig több hagyományos divatszaküzlet is megszűnt. |
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.