Már a minimálbérért is van lakás
A lakások árai estek, a jövedelmek pedig növekedtek, ennek nyomán olcsóbban lehet lakáshoz jutni, a legolcsóbb szegmensben már a minimálbérét is el lehet érni egy négyzetmétert.
A válság miatt bekövetkező lakásáresés és a 2009-2012 időszak jövedelemnövekedése eredményeként mára a legolcsóbb lakások négyzetméteréért a minimálbér kétszerese helyett nagyjából épp a minimálbérnek megfelelő összeget kell fizetni, a menő lakások akkori ötös szorzója pedig 3,5-re szelídült - írja a Napi Gazdaság Online a Duna House (DH) elemzése alapján.
A két típuslakás egyike az ország egyik legolcsóbb lakása, egy 50-60 négyzetméter közötti miskolci panel, és egy drágább kategória, Budapest V. kerületének 50-55 négyzetméter közötti, 2000 előtt épült, jó állapotú polgári lakása.
A pillanatnyi minimálbér 2009. január elsején 71 500 forint volt havonta, ekkor az olcsó miskolci panel négyzetméterára csaknem kétszeresébe, 133 ezer forintba került, az V. kerületi lakásért pedig négyzetméterenként 5 és félszeresét, 392 ezer forintot kellett fizetni.
A 2009 és 2012 közti áreséssel és a fokozatos minimálbéremelésekkel összeértek az értékek. Idén január 1-én 93 ezer forint volt a havi minimálbér és a miskolci panel négyzetméterára is majdnem épp ennyi volt. A belvárosi polgári lakás ára is esett időközben, ennek négyzetméterára 3,5-szerese lett a pillanatnyi minimálbérnek.
A szellemi foglalkozásúak jövedelme alapján 2009. január 1-én a havi 207,5 ezer forint nettó jövedelem meghaladta a miskolci panel 133 ezer forintos négyzetméterárát és szinte a fele volt a fővárosi ingatlan négyzetméterárának. Ez utóbbi lakástípus áresésével és a jövedelem emelkedésével 10 százalékon belülre került a különbség.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.
