Tizenhat havi mélyponton vannak az ingatlanárak Kínában, amelynek következtében éves csúcsra nőtt májusban az újépítésű ingatlanok értékesítése Sanghajban. A korábbi árakhoz képest most szinte bagóért lehet lakást venni.
Éves bázison átlagosan 0,3 százalékot estek az ingatlanárak májusban Kínában, vagyis a négyzetméterenkénti átlagár jelenleg 8.684 jüan (330 ezer forint) - derül ki az ország legnagyobb ingatlanpiaci honlapját üzemeltető SouFun Holdings hétvégi jelentéséből. Az ingatlanárak töretlen csökkenése kilencedik hónapja tart, a jelenlegihez hasonlóan alacsony átlagárakra legutóbb 2011 januárjában volt példa.
Az árak természetesen tartományonként és városonként is eltérőek, a 10 legnagyobb kínai városban például az országos átlagnál is nagyobb, 0,5 százalékos csökkenést regisztráltak áprilishoz képest. Fél százalékkal estek vissza az elmúlt hónapban az árak a kelet-kínai Sanghaj városában is, ahol az újépítésű ingatlanok négyzetméterenkénti ára jelenleg 22.450 jüan (854 ezer forint) körül alakul.
Májusban - az alacsony árak mellett a bevételeiket növelni igyekvő ingatlanfejlesztők készletkiárusításainak köszönhetően - egy éve nem látott magasságokba kúszott az ingatlanértékesítés volumene. A hónap során a sanghaji kereskedők összesen 806 ezer négyzetmétert értékesítettek, 32 százalékkal többet, mint áprilisban - derül ki az iparági statisztikákból. A kereslet fellendülése elsősorban a legolcsóbb, négyzetméterenként 13 ezer jüanes (500 ezer forint) és a drágábbik vég, a négyzetméterenként több mint 30 ezer jüanes (1,1 millió forint) lakásoknál mutatkozott.
Az ingatlanfejlesztők azt követően kezdtek kiárusításba, hogy a kormány egy áprilisi közleményében úgy fogalmazott: fenntartja a két éve fennálló, a túlfűtött ingatlanpiac lehűtését szolgáló szigorú szabályozását. Ez azt jelenti, hogy továbbra sem enyhítenek a szűk kölcsönfelvételi lehetőségeken, korlátozzák a már lakással rendelkező családok második és harmadik lakásvásárlását, nem csökken a lakásvásárlásnál kötelező önrész megemelt aránya, s fennmarad az ingatlanadó is a kínai nagyvárosokban.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.