Ingatlan 2012. április. 26. 09:18

Florida veri a többi amerikai államot a lakásárakban

Fordulópontot jeleznek az amerikai ingatlanos statisztikák: egyre több körzetben folytonos az áremelkedés, lassan magára talál a szektor. Az éllovas Florida lett, legalábbis az áprilisi adatok szerint.

Hosszas és jelentős visszaesés után tavaly ősz óta mostanáig egyes amerikai államokban már folytatólagos a javulás, a lakásárak minden hónapban feljebb kúsznak. Vannak olyan nagyvárosok illetve közvetlen környezetük, ahol egész látványos a drágulás 2011 elejéhez képest. Ezzel együtt a lakásárak átlagosan még mindig 8-10 éves mélyponton vannak, ám a tendencia egyértelmű javulást mutat.

Toronyházi luxuslakás Floridában

Feltétlenül a javuló piacok közé közé tartozik Floridában Miami, Fort-Myers, Orlando és West Palm Beach, de például Phoenix, Pittsburgh vagy az Arkansas államban lévő Little Rock is izmait mutatja – derül ki a CoreLigic és a Trulia ismert ingatlanos adatbázis kezelő cégek áprilisi összefoglalójából.

Árváltozások az Egyesült Államokban

Forrás: Trulia, április/április

Dráguló városok                                   Olcsóbbodó városok

Fort Myers, Fla. 14,8%                          Tacoma, Wash.      -11,9%

Miami, Fla:        14,1%                           Seattle                   - 9,1%

Phoenix:            13,2%                           Sacramento, Calif.  - 8,3%

Pittsburgh:          9,2%                           Las Vegas              - 7,7%

Little Rock, Ark.: 6,7%                            Wilmongton, Del.    - 7,7%

Orlando, Fla:      6,3%                             Cleveland                -6,9%

Bradenton, Fla.: 6,2%                             Fresno, Calif.           -6,8%

A megbízható forrásnak számító két vállalat természetesen a negatív listát is közzé tette. Ebből az látszik, hogy tavaly áprilishoz képest most Las Vegasban 7,7, a Washington államban található Tacomában 11,9, míg a kaliforniai Sacramentoban 8,3 százalékkal voltak alacsonyabbak az árak.

A hét elején közölt adatok szerint az Egyesült Államokban csökkenőban vannak a kényszerértékesítések. Emögött az állhat, hogy a bankok egy részének sikerül megegyeznie a hitelfelvevőkkel, illetve az, hogy a bankok visszavonnak a piacról sok, hozzájuk visszakerült lakást és később, nyilván magasabb áron akarják majd piacra dobni azokat. 

Ez a kaliforniai luxusvilla is régóta a piacon van

Túl korai lenne azonban arról beszélni, hogy vége van a válságnak. A helyzet továbbra is törékeny, erre utal a napokban a folyamatban lévő használtlakás-eladást jelző februári mérőszám csökkenése is, a szakértők által várt növekedés helyett. Az amerikai ingatlanügynökségek szövetsége (NAR)  szerint a februári mutató - havi összevetésben - 0,5 százalékkal 96,5 pontra mérséklődött a januári 97 pontról (december: 95,1 pont).

Novemberben még 2010 áprilisa óta legmagasabb szinten, 100,1 ponton állt a mutató. A szakértők 2 százalékos növekedésre számítottak januárra. A februári index 9,2 százalékkal állt az egy évvel korábbi szint fölött. A 100 pont a 2001. évi átlagos szintet jelezte, amikortól a mutatót jegyzik. A NAR a múlt héten arról számolt be, hogy csökkent a használt lakások februári forgalma az Egyesült Államokban, miután januárban még másfél éves csúcson állt.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.