Ingatlan hvg.hu 2012. április. 23. 15:41

Nem dől be a lakáspiac, ha Sarkozy kikap

Lassulhat a lakáspiac, de nincs ok a pánikra, ha új elnök jön Franciaországban.

Az ellenzéki jelöltnek is végig kell vinnie a megszorításokat és ennek nyomán visszaeshet a kereslet a gazdaság egészében, így az ingatlanpiacon is. Ám ez inkább a növekedés lassulását hozhatja és nem abszolút értelemben a csökkenést – állítja több francia banki és ingatlanos elemző.

Flickr (Creative Commons) - angeloangelo

Franciaország viszonylag jól tartotta magát a lakáspiacon az elmúlt években: az árak évek óta folyamatosan növekednek, igaz, nem olyan ütemben, mint 5-7 évvel ezelőtt. A francia statisztikai hivatal szerint tavaly az inflációt is beszámolva 1,8 százalékos volt a nettó áremelkedés 2010-hez képest. A Credit Agricole ugyanakkor idén 5-6 százalékos árcsökkenésre és 8 százalékos értékesítési volumen visszaesésre számít.

A gond inkább a hitelpiacon van, manapság sokkal nehezebb és drágább is kölcsönt szerezni, bár minden elemző úgy véli, hogy a franciáknak nincs okuk panaszkodni – legalábbis a spanyolokhoz, a hollandokhoz vagy az olaszokhoz képest. Még mindig viszonylag alacsonyak a hitelköltségek.

Párizs továbbra is erős árnövekedést mutat, tavaly ott 14,8 százalékkal emelkedtek az árak, manapság 8-8,4 ezer eurót kérnek egy négyzetméterért – írta a property-abroad.com szaklap. Vidéken hagyományosan jól megy a Loire-völgy városainak és természetesen Provence-nak, de botrányosan szerepel Bretagne, ott 4,6 százalékkal mérséklődtek az árak.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.