Futni kell a pénzünk után, ha nem készülünk fel elég alaposan a lakás értékesítésére. Összeszedtük a leggyakoribb hibákat.
Százezreket veszíthetünk, vagy akár az egész üzletet elbukhatjuk, ha azt hisszük, hogy elég csak feladni egy jól megszövegezett hirdetést, és majd hosszú sorok kígyóznak a lakásunk vagy házunk előtt. Semmi nem lehet fontosabb, mint hogy alaposan felkészüljünk az egész folyamatra. És ne kövessük el az alábbiakat!
1. Kihagyjuk a közvetítőt
Nem állhatunk neki teleragasztgatni a várost a kis plakátunkkal. Próbálkozhatunk az internettel, de egy profi, leinformált, többnyire hálózatban dogozó közvetítő cég – már csak piacismerete és adatbázisa miatt is – előbb találja meg a lehetséges vevőjelölteket. Ne sajnáljuk a jutalékát (3-4 százalék), alapos feltérképezés után eleve segít az ár meghatározásában, és ha kellően agilisek vagyunk, akkor értékesítési ütemtervet is készít.
2. Rosszul lőjük be a kínálati árat
A szomszéd lépcsőházban éppen a múlt hónapban adtak el egy hasonló méretű lakást, ezért mi 3-5 százalékkal magasabb árat jelölünk meg, úgy is biztos megveszi valaki. Na, ezt gyorsan felejtsük el! Minden lakás egyedi, még ha azonos a méret és a lépcsőház, akkor is. Jó tudni, hogy kb. milyen árak voltak-vannak a környékünkön, de ez csak támpont a kínálati ársávhoz, aminek az aljánál lejjebb már nem akarunk menni.
3. A végtelenségig ragaszkodunk saját kínálati árunkhoz
Kellő rugalmasság nélkül nem fog menni. A komolynak tűnő vevőt nem szabad elriasztani rátartiságunkkal. Még a hirdetés feladása előtt érdemes kijelölni egy olyan árat, ami nekünk még megéri, a lényeg, hogy figyeljük a piacot, és attól függően, hogy mennyire sürgős nekünk az üzlet, több lépcsőben, összességében akár 5-10 százalékot is engedhetünk a többé-kevésbé reálisan belőtt kínálati árból.
4.Túl gyorsan, viszonylag sokat engedünk az árból
Ez feltűnő lehet, a vevőjelölt esetleg azt hiheti, hogy nem mondtunk el neki valamit a lakás állapotáról vagy előéletéről. Gyengeségünk jeleként értelmezheti, azt gondolván, hogy hasra ütéssel állapítottuk meg az árat.
5. Rossz, hiányos vagy túl részletezett fotókat teszünk közzé
Friss fotók, jó alaprajz és kellően vonzó környezeti leírás nélkül nem érdemes próbálkozni. Manapság elég sokan kitérnek a közvetlen környék bevásárlási lehetőségeire, a közlekedésre, egyéb ellátási háttérinformációkra.
6. Nem tisztázzuk eléggé az előleg vagy a foglaló részleteit
Ha komolynak tűnik a vevőjelölt, mindenképpen kérjünk előleget, legfeljebb vissza kell adni, de legalább megvan az elkötelezettség a másik oldal részéről is. Erről is legyen nyugta vagy valamilyen szöveges dokumentum tanúkkal. Más a helyzet a foglalóval, eladói visszalépéskor kétszeresét kell visszafizetni, ha a vevő gondolja meg magát, akkor elbukja a pénzt.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.