Alkudni mindig kell, de nem mindegy, melyik országrészben vagyunk. Ettől is függ ugyanis, hogy mennyivel tudjuk lejjebb vinni a lakásárat.
Már két-három éve hagyományosan az északkeleti megyékben kell a legtöbbet engednie a lakás- vagy háztulajdonosnak, ha szeretné eladni ingatlanát. Vagy azért, mert túllőtte az árat, vagy azért, mert gyorsabban akar túladni rajta – például egy kényszerű költözés miatt.
Az ingatlanközvetítő hálózatok rendszeresen felmérik, hogy melyik megyében, régióban illetve Budapesten belül melyik kerültben vagy városrészen éppen milyen alkupozíciói lehetnek a vevőnek. A legfrissebb most a Duna House jelentése. Ebből kiderül, hogy míg idén az első negyedévben egy észak-magyarországi ház tulajdonosának az eredeti elképzeléseihez képest átlagban 30 százalékkal olcsóbban vették meg az ingatlanát, addig egy észak-budai panel tulajdonosának csupán 7 százalékos csökkenéssel kellett számolnia.
A hvg.hu saját vizsgálatai szerint az irányárból általában 3-5 százalékot szoktak engedni, ha kellően felkészülten érkezünk és nem állnak sorban mások az adott lakásra. Ez az arány sehol sincs leírva, inkább csak tapasztalat. Ennél jóval nagyobb engedményt a hirtelen eladási kényszer alá kerülő tulajdonosnál tudnuk elérni vagy akkor, ha tudjuk, hogy már két éve árulják az ingatalnt és nem volt rá jelentkező. Túl nagy méretű családi házaknál - ami persze összeköltözőknek ideális lehet - akár 20-25 százalékkal is letolhatjuk az árat.
Az összesítés szerint Észak-Pest áll a legjobb helyen, vagyis itt a legkisebb az elszenvedett árcsökkenés, és Észak-Magyarország a leginkább alkuképes a vevő szempontjából. Más szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy a statisztikák sokszor csalnak, és az ártárgyalásokon nem szabad kiindulni pusztán ezekből, meg abból, hogy mondjuk ugyanabban a házban már eladtak egy hasonló méretű lakást - és akkor nosza, mi is pont ennyiért akarjuk eladni vagy megvenni.
Az alkupozíció a lakás állapotától is nagyban függ, de fontos még, hogy van-e rajta hitelteher, van-e érdemi információnk arról, hogy miért akar elköltözni az eladó és lehet-e később értékcsökkentő fejlemény - mondjuk megtudjuk, hogy nagy házat építenek elénk, a terveket pedig már beadta a fejlesztő.
A Duna House a lakásméretek alapján is vizsgálódott 2011 második félévét és 2012 első negyedévét összehasonlítva. Összesítése szerint Budán jobban vették a kisebb méretű, 40 nm alatti lakásokat idén, mint a tavalyi év második felében. Így látványosan ugrott az 5 millió Ft alatti ingatlanok kategóriája is. A pesti oldal egyetlen szembetűnő változása, hogy a második legforgalmasabb lakásár-kategória, vagyis a 10-15 millió közötti nőtt 25-ről 30 százalékra.
Vidéken is nőtt a 40 nm alatti lakások forgalma a tavalyi 2. félév 61 százalékáról 72 százalékra, így ezzel együtt a 10 milliós árkategória forgalma is emelkedett. Pest megyében a két szélső érték mutat felfelé mozdulást a fajlagos árakban, nőtt ugyanis az 5-10 milliós lakások és a 30 millió felettiek aránya is.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.