Százezreket bukhatunk, ha olyan társasházban veszünk lakást, amelyik tetemes adósságot halmozott fel. Erről ugyanis csak utólag, az adásvétel után értesülhetünk, amikor már tulajdonosok vagyunk.
Sokba kerülhet a lakásvásárlóknak, hogy nem nyilvánosak a társasházak költségvetési adatai, amelyek csak a tulajdonosok számára elérhetőek. Az új lakó gyakorlatilag csak az első közgyűlésen szembesül a valós helyzettel. Így akár több százezer forintos tartozás is a nyakába szakadhat.
Mire is figyelünk egy új lakás megvételénél, ha az társasházban van? Általában arra, hogy valósak-e a tulajdoni lapon az adatok, milyen állapotban van a kiszemelt lakás, kell-e javítani valamit és van-e mondjuk közműszámla-tartozása az előző lakónak. Bár nem jellemző, egyesek felkeresik a közös képviselőt is és érdeklődnek a szomszédokról vagy arról, hogy mekkora a közös költség. Ennyi.
Csak keveseknek jut eszébe megpiszkálni a társasház gazdálkodását. Pedig jól jöhet az ilyen detektívmunka. Kiderülhet, hogy kik a notórius nem fizetők, vannak-e fantomlakók az épületben, vagy olyanok, akik elviselhetetlenné teszik az életet az állandó hangoskodásukkal, netán már háromszor eláztatták az alattuk lakót.
A társasházkezeléssel foglalkozó City-Premier Kft. azt tapasztalta, hogy a tulajdonosok a gyors eladásra, a legmagasabb ár elérésére koncentrálva többnyire úgy gondolják: a korrekt tájékoztatás egyáltalán nem áll érdekükben, ezért inkább hallgatnak. Ezzel tudatosan vagy öntudatlanul vállalják, hogy a valós helyzet eltitkolásával jogsértést követhetnek el.
A társasház költségvetésének felborulása, a közműtartozások halmozódása a szükséges javítási és karbantartási munkák elodázásához, az épület állapotának rohamos romlásához vezet, a meghibásodások kijavítása pedig hosszú távon ható adósságspirált indít el – figyelmeztetett a társaság.
Érdemes jogi képviselő közreműködését kérni ahhoz, hogy hozzájussunk a fontosabb gazdálkodási adatokhoz. A közös képviselőt feltétlenül faggassuk ki vagy próbáljunk kapcsolatba lépni egy-két lakóval, akik első kézből adhatnak felvilágosítást. Később szembesíthetjük ezeket az információkat a közös képviselő által elmondottakkal.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.