Ingatlan Mester Nándor 2012. április. 05. 08:42

Adósság szakadhat ránk, ha társasházba költözünk

Százezreket bukhatunk, ha olyan társasházban veszünk lakást, amelyik tetemes adósságot halmozott fel. Erről ugyanis csak utólag, az adásvétel után értesülhetünk, amikor már tulajdonosok vagyunk.

Sokba kerülhet a lakásvásárlóknak, hogy nem nyilvánosak a társasházak költségvetési adatai, amelyek csak a tulajdonosok számára elérhetőek. Az új lakó gyakorlatilag csak az első közgyűlésen szembesül a valós helyzettel. Így akár több százezer forintos tartozás is a nyakába szakadhat.

Mire is figyelünk egy új lakás megvételénél, ha az társasházban van? Általában arra, hogy valósak-e a tulajdoni lapon az adatok, milyen állapotban van a kiszemelt lakás, kell-e javítani valamit és van-e mondjuk közműszámla-tartozása az előző lakónak. Bár nem jellemző, egyesek felkeresik a közös képviselőt is és érdeklődnek a szomszédokról vagy arról, hogy mekkora a közös költség. Ennyi.

Bánkuti András

Csak keveseknek jut eszébe megpiszkálni a társasház gazdálkodását. Pedig jól jöhet az ilyen detektívmunka. Kiderülhet, hogy kik a notórius nem fizetők, vannak-e fantomlakók az épületben, vagy olyanok, akik elviselhetetlenné teszik az életet az állandó hangoskodásukkal, netán már háromszor eláztatták az alattuk lakót.

A társasházkezeléssel foglalkozó City-Premier Kft. azt tapasztalta, hogy a tulajdonosok a gyors eladásra, a legmagasabb ár elérésére koncentrálva többnyire úgy gondolják: a korrekt tájékoztatás egyáltalán nem áll érdekükben, ezért inkább hallgatnak. Ezzel tudatosan vagy öntudatlanul vállalják, hogy a valós helyzet eltitkolásával jogsértést követhetnek el.

A társasház költségvetésének felborulása, a közműtartozások halmozódása a szükséges javítási és karbantartási munkák elodázásához, az épület állapotának rohamos romlásához vezet, a meghibásodások kijavítása pedig hosszú távon ható adósságspirált indít el – figyelmeztetett a társaság.

Érdemes jogi képviselő közreműködését kérni ahhoz, hogy hozzájussunk a fontosabb gazdálkodási adatokhoz. A közös képviselőt feltétlenül faggassuk ki vagy próbáljunk kapcsolatba lépni egy-két lakóval, akik első kézből adhatnak felvilágosítást. Később szembesíthetjük ezeket az információkat a közös képviselő által elmondottakkal.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.