Ingatlan MTI 2012. április. 03. 14:17

Nehézkes az erdők visszaigénylése Romániában

Jelentősen lelassult Romániában az egykor államosított erdők és mezőgazdasági területek visszaszolgáltatása azt követően, hogy egy tavalyi törvénymódosítás értelmében nemcsak a visszaigényelt területnek, hanem az egész dűlőnek a helyrajzát csatolni kell a dokumentációhoz.

AP

A nehézségre György Ervin, a magyar többségű Kovászna megye prefektusa hívta fel a figyelmet, aki a Krónika napilapnak elmondta, kérte is a kormánytól, hogy térjenek vissza a korábbi szabályozáshoz. A prefektus kifejtette, hogy a nagy területek felmérése rendkívül költséges, így ez az elvárás megnehezítette a tulajdonukat visszaigénylő személyek dolgát. Példaként említette: ha valaki egy hektár erdőt igényel vissza, többet kellene az esetenként több száz hektáros hegyoldal felmérésére költenie, mint amennyit a visszaigényelt terület ér.

Karda Zoltán egy sepsiszentgyörgyi földmérő cég tulajdonosa a Krónikának elmondta, ha valaki felméreti az egész tömböt, a többiek már ingyen megkapják a telekkönyvet. „Ilyen körülmények között mindenki arra vár, hogy a szomszédja lépjen. Ha nincs valami konkrét terve a területtel, nem költ a mérésekre, telekkönyveztetésre” – magyarázta a szakember. Karda Zoltán szerint a kormánynak vagy az önkormányzatoknak kellett volna elkészíttetniük a digitális kataszteri térképet, hiszen ehhez európai uniós támogatást is megpályázhattak volna.

György Ervin prefektus elmondta, az Európai Unió is sürgeti a restitúció befejezését, ezért fontos lenne a folyamatot felgyorsító törvénymódosítás. Hozzátette, pontos statisztikával nem rendelkezik, de Kovászna megyében a visszaigényelt mezőgazdasági területeknek több mint 95 százalékát, a visszaigényelt erdőterületeknek pedig több mint 90 százalékát szolgáltatták vissza. A restitúciós törvényekben nem szerepel határidő a folyamat lezárására.

Tudatos otthon
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. december. 19. 15:07

Kösz, jól különkiadás: Nem igaz, hogy nincs egészséges ünnepi menü. Mi meg is főztük

El kellene hagynunk a tradicionális ünnepi fogásokat? Hogyan hangoljuk össze a család étkezési szokásait karácsonykor? A hal tényleg jobb, mint a hús? Hogyan fermentáljunk, és miért jó a savanyítás? Hogyan helyettesítsük a cukrot? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ a HVG egészségpodcastjának különkiadásában, de nem csak beszélgettünk a karácsonyi fogásokról, el is készítettünk pár egészséges alternatívát.