Ingatlan Mester Nándor 2012. április. 03. 09:36

Hogyan válasszunk ingatlanközvetítőt?

Nemcsak a lakást, hanem még előtte, a közvetítőt is alapos mérlegelés után kell kiválasztani. Többet nyerünk, ha erre is szánunk elegendő időt.

Fazekas István

Megpróbálhatjuk közvetítő nélkül megúszni a vételt vagy az eladást, de bizonyítottan jobbak az esélyeink, ha profi ingatlanközvetítőt veszünk igénybe. Nagyobb az adatbázisa és gyakorlott a tárgyalásokon, továbbá minden jogszabályt, illetékeket stb. köteles ismerni.

De milyen alapon válasszunk közvetítőt? Közel van az irodája? Olcsóbb, mint a másik? Ismertebb? Ennél fontosabb szempontok is vannak. Például az, hogy mit tudunk a cégről, amelyik szolgáltatásait ajánlja. Volt-e olyan tranzakciója a hálózatnak vagy az egyéni közvetítőnek a közelmúltban, ami az ön által keresett vagy kínált lakás ár vagy minőségi kategóriájában történt?

Jó úton jár az, aki először a neten végez kutatást a cégről és persze a konkurenciájáról. Viszonylag gyorsan kiderül, hogy az adott ügynökség milyen jellegű ingatlanokkal foglalkozik és mennyire profi az ingatlanok tálalása, jók-e a fotók, alaprajzok.

Ha nem luxuslakást akarunk venni vagy eladni, akkor nem érdemes olyannak adni a megbízást, amelyik csak loft- vagy penthouse lakásokat, esetleg nagy villákat kínál. Ha minden szempontunk érvényesül és kiválasztottuk az ügynököt, akkor érdemes értékesítési tervet kérni tőle, például időzítést, ártaktikát stb.

Vannak súlyos hibák is, amiket nem szabad elkövetni. Például soha sem szabad barátokra vagy családtagra bízni a tranzakciót. Külső személyt kell keresni. Olyan személy sem jó, aki egyszerre képviseli az eladót és a vevőt. Hiba, ha nem vagyunk elég rugalmasak az ár változtatásánál, főleg, ha sürgős az eladás.

Eljöhet olyan helyzet is, hogy nem vagyunk elégedettek az ügynökünkkel. Erre is készülni kell, külön listát érdemes összeállítani a szakítást indokoló tényezőkről. Ne legyünk követelőzőek, de védjük meg érdekeinket. Ami jár, az jár, ilyen például a jutalék, amit szerződéskötéskor rögzítenek; az összeg a végső tranzakciós érték 3-5 százaléka között mozog.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?