Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. október. 12. 10:12

Miért nem könnyíti meg az állam a műemlékek felújítását?

Brüsszel, London, Párizs működőképes, jó példákkal szolgál, hogyan lehet műemléki épületeket a modern felhasználói és...

Brüsszel, London, Párizs működőképes, jó példákkal szolgál, hogyan lehet műemléki épületeket a modern felhasználói és bérlői igényeknek megfelelően, kereskedelmi céllal felújítani, mindezt fenntarthatóan, energiahatékonyan – húzták alá ingatlanpiaci szakemberek az OGH Hírügynökség kérdésére.

Ezzel szemben Magyarországon a műemléki épületek felújítása nehezebb és bonyolultabb. Bürokratikus, tervezői, kivitelezői oldalról számtalan nehézséggel kell szembenézni a szakembereknek – erősíti meg Szarvas Zsolt, az emblematikus, kereskedelmi célú ingatlanokat fejlesztő ORCO Property Group projekt menedzsere.

A műemléki épületek megvásárlásakor a tulajdonos számára is kifejezetten nehéz felmérni a felújítás jövőbeni költségeit. A felújításra számtalan szabály és előírás vonatkozik, ráadásul a műemléki hatóság egyoldalú és esetleges (nem kiszámítható) döntéseivel is befolyásolhatja az alkalmazott megoldásokat, technológiákat, és ezeken keresztül a beruházási költséget.

Ráadásul e döntések sokszor csak később, az építési engedélyezés vagy a kivitelezés időszakában derülnek ki, így ezen információk beépítése a projektindító döntésbe lehetetlen. A felújítás annyira összetett, hogy a vásárlást megelőző ’due diligence’ folyamat során sem a projekt átfutási idejét, sem a beruházási költséget nem lehet pontosan megtervezni.

A projektterv bevételi oldalán is hasonló bizonytalanság mutatkozik: mivel ezek a projektek a hasznosítás tekintetében is egyediek, a piaci benchmark adatok (pl. a tervezett bérleti díj bevételek) is csak korlátozottan használhatók. Mindezek jelentősége akkor érzékelhető, ha végig gondoljuk; egy jó és egy rossz projekt belső megtérülési rátája (IRR) között alig néhány % az eltérés – hívja fel a figyelmet Szarvas Zsolt.

Az energiahatékony kialakítás lehetősége műemlék épületek esetében korlátozott. Adott esetben az épület adottságai, a helyhiány bizonyos technológiák alkalmazását nem teszi lehetővé (pl geotermikus energia felhasználásához a kútfúrásokat a pincében nem lehet megoldani, napkollektorokat műemlékvédelmi és helyigény miatt nem lehet elhelyezni).

A hazai helyzet javítására az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal (IFK) javaslatot dolgozott ki, és párbeszédet kezdeményezett az illetékes hatóságokkal. Többek között ez - a műemlékek felújítása - lesz a az egyik fő téma a CEP Expo és konferencián, 2011. október 19-20. között a Material Event Centerben.

Tudatos otthon
Hirdetés