Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. október. 12. 10:26

Hová megy szívesen a külföldi tőke?

London megtartotta összesített első helyezését az üzletileg legjobb Európai városok rangsorában.

London megtartotta összesített első helyezését az üzletileg legjobb Európai városok rangsorában. Párizs és Frankfurt továbbra is a második és a harmadik helyen áll. Amszterdam és Berlin belépett a legjobb öt város közé a legjobb üzleti potenciál tekintetében - derül ki a Cushman & Wakefield felméréséből.

A 22 éve rendszeresen kiadott “European Cities Monitor” kutatás az 501 legnagyobb európai vállalat döntéshozóival készített interjúkon alapszik. Magában foglalja az üzletileg legkedvezőbbként nyilvántartott, valamint a terjeszkedés szempontjából legkedveltebb európai városokat. Ezen felül, 36 várost rangsorol életminőség, a főbb piacok elérhetősége, a rendelkezésre álló képzett munkaerő, az irodabérleti díjak, telekommunikáció és a közlekedési összekötő pontok szempontjából.

Miért megy Németországba a tőke?

Németországnak idén minden más országnál több városa került a legjobb 10 közé, Frankfurt a harmadik, Berlin a negyedik és München a kilencedik helyen áll. Az elmúlt három évben több együttható vezetett Berlin fellendüléséhez. Berlin egy élénk város, kulturális infrastruktúrájának nincs párja Németországban. Az operáktól a legjobb színházakig, fesztiválokig és galériákig, itt minden megtalálható. A város tanulmányi szempontból, az egyetemeivel és főiskoláival legalább ilyen kiemelkedő.

A relatív ‘bérlőbarát’ lakáspiac, és ez nem csak a média és a kreatív üzletágak számára húzóerő, hanem általánosságban a fiatalok és képzett emberek számára, a világ minden tájáról. Nagyon fontos tényező a lokáció! Berlin vonzó irodabérbeadási kondíciókat kínál, hiszen a város rendkívül jó üzleti promócióival és globális nagyvállalatok jelenlétével büszkélkedhet, akik várhatóan továbbra is érdeklődnek majd a város iránt.

Miért megy Moszkvába a tőke?

A jelentős orosz GDP növekedés, a folyamatosan magas olaj és gázárak, valamint a nagyon kedvező mennyiségű külföldi valuta tartalék a legvonzóbb tényezők. Így az általános üzleti növekedés idézi majd elő a következő ingatlanpiaci hullámot és a bevételek növekedéséből valamint a tőkegyarapodásból kiemelkedő pénzkereseti lehetőséget biztosít a befektetőknek.

Moszkvában az üzleti növekedés kétszer olyan fontos, mint a második helyezett város esetében. Ennek oka a vásárlóerő jelentős növekedése, melyet várhatóan az alacsony vásárlói tőke, a B2B üzletkötések elterjedése és a Moszkván és Szentpéterváron kívüli vidéki városokban rejlő potenciál is befolyásol majd.

Miért megy Bukarestbe a tőke?

Bukarest kiemelkedő minőségű irodaházakat és vonzó pénzügyi kondíciókat kínál. Ezek azon vállaltok számára fontos tényezők, akik új irodaterületet keresnek vagy költözni óhajtanak városon belül. Bukarest infrastruktúrája sokat fejlődött az elmúlt időszakban és további fejlesztéseket terveznek. Ez évről évre könnyebb elérést biztosít majd a cégek számára. A csökkentett árak, a minőség és a kínálat teszi Bukarestet egyre vonzóbbá a vállalatok számára.

A bizonytalan gazdasági helyzet ellenére a nemzetközi nagyvállalatok terjeszkedés szempontjából továbbra is vonzó és stabil üzleti helyszínként tartják számon Amszterdamot. Amszterdam két helyezést lépett elő a rangsorban a 6.-ról a 4. helyre, leginkább a város által kínált erős alapoknak köszönhetően, mint például a változatos bérlői piac, a kiegyensúlyozott politikai helyzet és a nemzetközi orientáció.”

London továbbra is első

A tanulmány eredménye bizonyítja, hogy üzleti szempontból továbbra is a legjobb európai és talán globális város London. Ez a legjobb város a világon, mind életminőség, tanulás és befektetés szempontjából.

A négy legfontosabb tényező, aminek alapján a vállalatok eldöntik, merre terjeszkedjenek, vagy hová helyezzék át tevékenységüket, fontossági sorrendben a következők: ‘más piacok elérésének egyszerűsége, ügyfelek és vásárlók’ (60%); ‘képzett munkaerő kínálat’ (53%); ‘ telekommunikáció minősége’ (52%); és a ‘más országokkal és városokkal összekötő közlekedési kapcsolatok’ (42%).

Miért megy a tőke Budapestre?

Budapest majdnem minden tekintetben javított helyezésein az előző évhez képest a European Cities Monitor tanulmány szerint. A legjobb üzleti lehetőségeket rejtő városok listáján Budapest a 30. helyről a 29. helyre lépett előre.

A külföldre irányuló közlekedés tekintetében a magyar főváros a 34. helyről a 31. helyre lépett és az irodaterületek ár-érték arányát tekintve jelenleg a 10. helyen áll (2010-ben 13.) megelőzve sok európai fővárost és más fontos városokat. Budapest a legkiemelkedőbb javulást az elérhető irodaterületek tekintetében érte el, itt a 26.-ról a 16. helyre lépett.

A légszennyezettség tekintetében 7 helyezést javított és a 30. helyről a 23. helyre került, a belföldi közlekedés tekintetében a 30. helyről a 24. helyre és a képzett munkaerő tekintetében a 32. helyről a 27. helyre, ezzel megelőzve Bécset, Lisszabont, Glasgowt, Moszkvát, Dublint, Oslót, Isztanbult, Rómát és Athént.

Pados Gergely Partner, a Cushman & Wakefield budapesti irodájának irodabérbeadási vezetője elmondta: “A fontos nemzetközi vállalatok fő célja a költségek racionalizálása. A múltban Budapest volt az egyik legfelkapottabb célpont a nemzetközi cégek számára, például a ‘shared service centerek’ tekintetében. Annak ellenére, hogy az új piaci szereplők az elmúlt 2-3 évben kevésbé érdeklődnek a város iránt, egyre több vállalat tekinti Magyarországot lehetséges új lokációnak a szolgáltató részlegük szempontjából.

Az elkövetkező 24 hónapban megnövekedett aktivitásra számítunk az új piaci szereplők részéről, mely pozitív hatással lesz az irodapiacra és a kihasználatlansági mutató lassú, de biztos csökkenéséhez vezet majd. Ennek hatására Budapest még kedveltebbé válik majd a nemzetközi befektetők számára.”

 


Fő rangsorok a különböző kritériumok alapján

Kritérium 1. 2. 3.
Fejlődő városok London Barcelona Párizs
Európai terjeszkedés: azon országok, akiket a legtöbb új cég választ az elkövetkező 5 évben  Moszkva London Varsó
Azon országok a világban, akiket a legtöbb új cég választ az elkövetkező 5 évben Shanghai Rio de Janeiro São Paulo
Legjobb város a képzett munkaerő tekintetében  London Párizs Frankfurt
Legjobb város, ahonnan a legkönnyebben elérhetőek más külföldi piacok  London Párizs Frankfurt
Legjobb város a telekommunikáció tekintetében  London Párizs Frankfurt
Legjobb város a külföldre irányuló transzport tekintetében  London Párizs Frankfurt
Legjobb város a munkaerőköltségek tekintetében  Bukarest Varsó Pozsony
Legjobb város a politikai/ kormány hangulat tekintetében  Dublin Pozsony London
Legjobb város a beszélt nyelvek tekintetében  London Brüsszel Amszterdam
Legjobb város az Iroda bérleti díjak tekintetében  Varsó Berlin Leeds
Legjobb város a nemzetközi közlekedés tekintetében  London Párizs Berlin
Legjobb város az irodapiaci kínálat tekintetében  Berlin Bukarest Madrid
Legjobb város az életminőség tekintetében  Barcelona Stockholm Zürich
Legjobb város a légszennyezettség tekintetében  Stockholm Helsinki Oslo
                                                                                           Forrás: Cushman & Wakefield (a teljes lista megtalálható a tanulmányban)

Fergus McCarthy a Cushman & Wakefield európai piackutatási részlegének elemzője elmondta: “Az európai gazdasági helyzet bizonytalansága miatt a vállalkozások megtartása a fő cél, melyet a legtöbb cég a struktúra átalakításával és konszolidációval próbál megoldani. Nem utolsó sorban a javuló jövedelmezőség és a jobb mérlegek mögött sok cégvezető lát lehetőséget a terjeszkedésben és a vállalat fejlesztésében.”

“A piacok könnyű elérhetősége, a képzett munkaerő és a telekommunikáció minősége mind meghatározó tényezők a döntéshozásban. London, Párizs és Frankfurt továbbra is a három, összességében legjobb város, és Amszterdam is egyre közelebb kerül az első három helyezetthez.”

A tanulmány szerint a legfontosabb trend amely az üzleti életre meghatározó hatással lehet az elkövetkező 5 évben, a ‘fejlődő piacok által nyújtott új lehetőségek, a termékek és szolgáltatások tekintetében’ (31%). Az európai populáció elöregedésére utaló jelek miatt a ‘demográfiai és munkaerő piaci változások’ kritérium áll a második helyen (16%) és a harmadik helyen a ‘technológiai változások’ (15%).


Az üzletire legnagyobb hatással lévő tényezők

 Trend/ tényező 2011 2010
A fejlődő piacok lehetőségei a termékek és szolgáltatások iránt  31% 28%
Demográfiai és munkaerő piaci változások  16% 19%
Technológiai változások  15% 18%
Fejlődő piacok mint versenytársak  13% 18%
Vállalti pénzügyek  12% n/a
Klímaváltozás és fenntarthatósági tényezők 9% 15%
Terrorizmus jelenség  3% 2%
       Elemszám: 501

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?