Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. szeptember. 21. 11:30

Fordított áfa külföldi céges ingatlaneladásnál

„Érdekelne, hogy ha egy cég elad egy új építésű ingatlant egy külföldi cégnek, hogyan működik a fordított ÁFA, és ha...

„Érdekelne, hogy ha egy cég elad egy új építésű ingatlant egy külföldi cégnek, hogyan működik a fordított ÁFA, és ha ez a külföldi cég eladja az ingatlant rövid időn belül szintén külföldi cégnek, akkor mi van az ÁFÁ-val? Mennyit kell fizetni az új vevőnek, és kinek fizeti ezt: az APEH-nak vagy az eladó cégnek? Illetve fizet-e egyáltalán ÁFÁ-t? Várom válaszát, előre is köszönöm. Halmos E.”

A fordított áfának fontos eleme, hogy az csak akkor kerül alkalmazásra, ha az ügylet teljesítésében érintett felek mindegyike belföldön nyilvántartásba vett adóalany, és egyiknek sincs olyan jogállása, amely alapján tőle adó fizetése ne lenne követelhető. [Áfa tv. 142. § (3)]. Ennek megfelelően, ha az egyik (vagy mindkét) fél külföldi cég, akkor nem működik a fordított áfa, az értékesítő cég fizeti meg az adóhatóságnak a külföldi cégre áthárított áfát. A fentiek ismeretében a vázolt eset továbbgondolása indokolatlan.

Kocsis Gábor, adószakértő

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.