Az origo elemzése szerint a Gyurcsány-kormány Új Egyensúly Program 2006-2008 címet viselő intézkedéscsomagja a most...
Az origo elemzése szerint a Gyurcsány-kormány Új Egyensúly Program 2006-2008 címet viselő intézkedéscsomagja a most bejelentetthez hasonlóan áfaemelésre, járulékemelésre, több kisebb adó növelésére, illetve bevezetésére épült. Érdemi kiadáscsökkentés csak a gáz fogyasztói ártámogatásának megszüntetése volt, ezen kívül főleg az állam működési, igazgatási költségeinek mérséklése szerepelt benne.
Matolcsy György - szerinte megszorításnak nem minősülő - terve nagyobb részt ugyancsak a bevételek növelésével érné el a kívánt célt. A büdzsé 750 milliárdos kiigazításából csak 300 milliárdot hozna a kiadáscsökkentés, jelentősen eltérve így a februárban bejelentett Széll Kálmán-terv arányaitól, melynek 550 milliárdos egyensúlyjavítása több mint 80 százalékban ebből jött volna össze.
Kapcsolódó cikkeink:
Épül az ország: elbocsátások, áfa-emelés, fizetéscsökkenés
Mivel kezdje a kormányzást Orbán Viktor?
Orbán olyan tételt hoz vissza, amit egy éve eltöröltek
E mellett a konkrét intézkedések között is sok a hasonlóság - írta az origo. Az általános áfakulcs most 25-ről 27 százalékra nő, öt évvel ezelőtt a - többek között az élelmiszerekre kivetett - 15 százalékos kulcs emelkedett 20 százalékra.
A munkavállalókat terhelő egészségbiztosítási járulék egy százalékponttal nő, a vállalkozásoknak pedig a minimálbér helyett a minimálbér másfélszerese után kell járulékot fizetniük. Utóbbi intézkedés majdnem ugyanígy (másfélszeres helyett kétszeres szorzóval) szerepelt a Gyurcsány-csomagban, és 2010. január 1-jétől törölte el az Orbán-kormány. Öt éve az egyéni egészségbiztosítási járulék 4-ről 6, majd 7 százalékra, a munkavállalói járulék pedig 1-ről 1,5 százalékra emelkedett. A programba illeszkedik a jövedéki adók növelése. A gázolajé, a cigarettáé és az alkoholtermékeké is emelkedik november 1-jétől, akárcsak öt évvel korábban.
Mindez nem jelenti azt, hogy mindenben egyezne a két intézkedéscsomag, jelentős eltérések is vannak. A Gyurcsány-kormány a fentieken kívül, egyebek mellett, megemelte az adóköteles természetbeni juttatások után fizetendő adót és az evát, bevezette a kamat- és az árfolyamnyereség-adót, szűkített egy sor kedvezményt, megemelte az energiaárakat.
Gyurcsánynak nem jöttek be a tervek
Az áfaemelés miatt a korábban vártnál nagyobb, 4,2 százalékos inflációra számít az Orbán-kormány 2012-ben. Gyurcsány azt valószínűsítette, hogy a pénzromlás 2007-ben 5 százalék lesz, de végül elérte a 8 százalékot. A gazdasági növekedés ütemét most 1,5 százalékra teszi a kormány, 2007-ben 2-2,2 százalék volt az elemzői várakozás, ami helyett 1,3 százalékos növekedés valósult meg.
Az áfaemelés mellett az adójóváírás kivezetése - mely rontani fogja az alacsonyabb jövedelműek anyagi helyzetét - vélhetően visszafogja majd a fogyasztást. A kormány minimális, 0,2 százalékos fogyasztásbővülést vár. A Gyurcsány-kormány a stagnálásban reménykedett, de akkor visszaesett a hazai fogyasztás - írta az origo.
Orbán Viktor a Heti Válasz szerint Kötcsén azt mondta a sokat bírált Matolcsyról: neki nem közgazdász, hanem gazdaságpolitikus kell, aki el akar és el tud szabadulni "a tankönyvi megoldásoktól".
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.