Harmincmillió forint közpénzt emészt fel házanként az Ócsa közelébe tervezett lakáshiteles látványtelepülés.
Harmincmillió forint közpénzt emészt fel házanként az Ócsa közelébe tervezett lakáshiteles látványtelepülés. Pedig a kormány – ha már erre költi – tizedennyiért is vehetne házakat a bajba jutott adósoknak, és így 3500-zal több több bajbajutott családot menthetne meg. Ezzel a kabinet is tisztában van.
Az előzetes szakértői becslések szerint az ócsai házakat nagyjából 150-200 ezer forintos négyzetméteráron fel lehetne építeni. Ennek alapján egy 40 négyzetméteres ház 6-8 millió, vagy egy 50 négyzetméteres 7,5-10 millió forintba kerülne az államnak.
Csakhogy az ócsai telep esetében ésszerűtlen kizárólag a négyzetméterárral számolni, mert ahhoz, hogy az üres szántóból egy-két ezer lakost befogadó települést varázsoljon a kormány, a házakon kívül sok mindent fel kell építeni. Rengeteg pénzbe kerül majd a közművek kiépítése és bekötése, emellett az új településre épülő utak, vagy például a beígért iskola- és a bölcsődebővítés is jelentős kiadásokkal járnak majd. Valószínűleg e kiadásokat hagyja figyelmen kívül az a belügyminisztériumi becslés, amely 4 milliárdra taksálja az ócsai akció összköltségét.
A pazarló koncepció alapján erősen kétséges, hogy a családok megmentése a kormány fő célja az ócsai építkezéssel. Ha ugyanis az eszközkezelő lakásvásárlásra használná fel a szociális családi házakra szánt 15 milliárdot, akkor 500 helyett több mint 3500 családnak biztosíthatna lakhatást.
További részletekért kattintson ide!
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.