Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. augusztus. 17. 14:12

Késik a vágyott jólét Közép-Európában

Nyugat-Európában 2020-ig az építési piac várhatóan évente átlagban mintegy 2%-kal fog nőni, a GDP bővülési üteménél...

Nyugat-Európában 2020-ig az építési piac várhatóan évente átlagban mintegy 2%-kal fog nőni, a GDP bővülési üteménél valamivel lassabban. A legmagasabb növekedés az új EU tagországokban és a közép-kelet európai országokban várható, ahol az átlagos éves emelkedést 4,5-5%-ra prognosztizálják. Ezekben az országokban óriási az építési szükséglet, mivel igyekeznek ugyanazt a jóléti szintet elérni, mint ami Európa többi részén van - olvasható az idei Eurocontruct-konferenciát szervező finn Műszaki Tudományos Központ előrejelzéséből. Az Eurocontruct 19 országot tömörítő szakmai szervezet.

AP

A skandináv országok is magasabb növekedésre számítanak, mint az európai átlag, a dél-európai országok viszont 2020-ban alig valamivel a 2010-es szint felett fognak teljesíteni. Ezekben az országokban a gazdasági gondok és a növekvő adósság még hosszú ideig rányomja majd a bélyegét az építési piacra, emellett az ingatlanfejlesztésekben mutatkozó óriási túlkínálat is lassítja az új építések indítását.

Fazekas István

Az építési keresletet jelentősen befolyásoló tényezők Európában a következők lesznek: csökkenő és elöregedő népesség, korszerűtlen épületállomány, folytatódó urbanizáció, a kis háztartások növekvő száma. A városokba áramlás és az energiahatékonyság növelésére irányuló, szigorodó követelmények egyre speciálisabb építési szükségletet generálnak. Európa szerte az energiatudatos felújítás és az új lakásépítés növekedése lesz hangsúlyos - fogalmaz az összeállítás, amiből az Eurocontruct magyar tagja, a Buildecon közölt részleteket. 

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.