Idén júliusban az országban kevesebb ingatlan cserélt gazdát, mint a megelőző két hónapban, számszerűen 6250 - áll a...
Idén júliusban az országban kevesebb ingatlan cserélt gazdát, mint a megelőző két hónapban, számszerűen 6250 - áll a Duna House júliusi ingatlanpiaci elemzésében.
A csökkenés oka feltehetően a szezonalitásban kereshető, de a magas svájci frank árfolyam is kedvezőtlenül hatott a piacra.Összesített eredményként az látszik, hogy az előző év arányosított időszakához képest 10 százalékkal kevesebb a tranzakció, mint tavaly.
A júliusi Keresleti Index (KI) alakulása lehet a legérdekesebb adat a Duna House Barométer aktuális számában, ugyanis az „uborkaszezon” kellős közepén, a globális gazdasági bizonytalanság és a csúcsokat döngető svájci frank által terhelt időszakban markáns növekedés látható. Egy hónapról van mindössze szó, így trendfordulatról nem lehet beszélni, de érdemes a következő hónapokat is figyelemmel kísérni.
(2010 júniusában is volt egy visszaesés, amelyet júliusban emelkedés követett, majd folytatódott a csökkenés, lehet, hogy idén is így alakul majd.) A növekedés tényét alátámasztja a dh.hu weboldal látogatottsági adatai mellett négy nagy országos ingatlanportál látogatószám növekedése is (ingatlanbazar.hu, express.hu, ingatlan.com és ingatlanok.hu).
Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a Keresleti Index egy mennyiségi mutató, amely nem mutatja ki a vásárlói kör minőségét. Könnyen előfordulhat, hogy a moratórium feloldása körüli médiafigyelem sokakat arra a gondolatra sar-kall, hogy most lehet olcsón ingatlant vásárolni, ám az érdeklődést végül nem követi valódi tranzakció. A tranzakciószám esésére és a kereslet növekedésére ez egy lehetséges magyarázat.
Tégla építésű lakások esetében csak a belváros (V, VI, VII. kerületek) tudták mintegy 4 százalékkal növelni az átlag négyzetméter árakat, a többi, vizsgált területen szintén csökkenés volt tapasztalható, még ha csekélyebb mértékű is, mint a panelek esetében.
A legnagyobb esés Buda esetében figyelhető meg, itt az átlag négyzetméter árak 13 százalékkal estek, viszont a fajlagos vételi ár nem változott. Ennek oka nem egy általános lakásár esés, hanem az, hogy júliusban Budán nagyobb arányban vásároltak felújítandó, vagyis olcsóbb ingatlant, mint az azt megelőző hónapban.
A budai kerületek iránt összességében csökkent az érdeklődés júniushoz képest. Ugyancsak ez figyelhető meg a belváros tekintetében. A belső kerületek kivételével azonban a pesti oldalt nagyobb érdeklődés övezte, még a kevésbé keresett külső kerületek is csekély növekedést mutattak egy hónap alatt. Mindezek mellett továbbra is a XI. és XIII. kerületek vannak az érdeklődők fókuszában.
Júliusban a budapesti házak eladóinak kellett átlagban a legnagyobb irányár változást elszenvedniük, amelyet a vevők további nagymértékű alkuval sújtottak. De nemcsak Budapesten, hanem az agglomerációban és ország-szerte is a házak tulajdonosai számíthatnak a legerősebb alkukra.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.