Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. augusztus. 03. 09:00

Csak egy pillanat és ragad...

A pillanatragasztók egyik hatóanyaga a ciánakrilát, ami nem veszélytelen anyag.

A pillanatragasztók egyik hatóanyaga a ciánakrilát, ami nem veszélytelen anyag. De szerencsére gyorsan köt, mint neve is utal rá. Egy-két perc száradási időt azonban mindenképp hagyjunk a ragasztónak a kötéshez, és akár 1-2 órát is várjunk, mielőtt terhelnénk a kötést.

A pillanatragasztók nem véletlenül nagyon kis tubusban kaphatók. Egy ilyen néhány milliliteres adag ára 50-300 forint között van. A kis kiszerelés lényege, hogy a már megbontott csomagolásban nem tárolható, akár napok alatt besűrűsödik és használhatatlanná válik a ragasztó.

Tippek:

1. Fémet műanyaggal csak lepréselve lehet ragasztani pillanatragasztókkal, mert az először folyik ezeken a felületeken, és csak így oldható meg a mozdulatlanul tartás a kötésig. Ez azt is feltételezi, hogy a fém és a műanyag tárgy valamennyire lapos, azaz préselhető, különben nem járunk sikerrel.

2. A nem nedvszívó felületeken, mint az előbb említett fém és műanyag, megfolyhat a ragasztó. A nedvszívókon (fa, bőr, papír) részben az anyagba szívódhat, így kisebb a hatása. Utóbbiaknál, először nyomjunk a felületre kis ragasztót, mely részben beszívódik, és megköt. A következő adag ragasztó már nem fog az anyagba bejutni, mert az előző szilárd és nem nedvszívó felületet képezett. Ekkor érdemes összeilleszteni a két darabot.

3. Illesztéskor a fix szorító erő és a mozdulatlanság lényeges, különben a felületek eltávolodhatnak egymástól, és a hézagban gyengébb lesz a kötés. A pillanatragasztóval létrehozott kötés szilárd, de rugalmatlan, rideg. Emiatt fontos, hogy a lehető legvékonyabb rétegben létesítsenek kapcsolatot a darabok között.

4. A sima felületet ajánlatos finoman felérdesíteni, ami elősegíti a ragasztóanyag tapadását. Ezt csiszolóvászonnal is elérhetjük, majd e művelet után mindenképp pormentesítsük. A tiszta, zsírmentes felületek alapvetően fontosak, az alkoholos lemosás feltétlenül ajánlott!

5. A ragasztás erősségét az anyagok különbözősége jelentősen befolyásolja: gumit, vásznat, bőrt, különféle műanyagokat is lehet velük fémhez ragasztani, de csak a felületek felborzolása és teljes zsírtalanítása után, erőse lepréselve.

6. Nagyon kicsi, például gombostűfejnyi ragasztandó felületeknél a kötés nem lesz teherbíró, de dísztárgyak, apró alkatrészek esetén ez nem mindig probléma.

7. Kis rések, mélyedések, üregek feltöltésére a pillanatragasztók nem alkalmasak, mert nagyobb mennyiségben nehezen szilárdulnak meg, és túl drágák is ahhoz, hogy ilyen célra használjuk. Az ilyen jelegű javításokhoz a kétkomponensű ragasztók valamelyikét célszerű alkalmazni. Ezek között van már 5 perc alatt megszilárduló is, amely rugalmasabb is a pillanatragasztóknál.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.