Inocenta Hernandez egy reggel arra ébredt, hogy az ágya alatt egy óriási lyuk tátong a padlón.
Inocenta Hernandez egy reggel arra ébredt, hogy az ágya alatt egy óriási lyuk tátong a padlón. A három méter átmérőjű, 12 méter mély, sötét szörnyetegnek látszó féreglyuk valójában egy jól ismert természeti jelenség, amely igen gyakori Guatemalában.
A jelenség akkor jön létre, ha a talajfelszín alatti karsztkőzet (mészkő v. dolomit) az esővíz hatására meggyengül és a kőzet repedésein át bejutó és leszivárgó víz kisebb-nagyobb barlangokat váj. A beomlás szabályosan kerek alakja a hirtelen nyomáskülönbség miatt jön létre - állítják tudósok.
A latin-amerikai ország fővárosában a sűrű esőzés mellett az elmaradott csatornarendszer is hozzájárult az alábbi képen látható katasztrófáért. 2010 júniusában egy háromemeletes épület tűnt el ebben a 60 méter mély víznyelőben.
Az alábbi képen egy 100 méter mély víznyelő látható, amely közel egy tucat házat nyelt el Guatemalavárosban, három embert halálát okozva. Mivel a hirtelen lezúduló esővízet az elavult csatornahálózat nem volt képes elvezetni, a nagy tömegű víz szétvájta a földfelszínt. Így az beszakadt a karsztkőzetekben korábban kialakult barlangos víztározóba.
Az Egyesült Államokban is gyakoriak a spontán víznyelők. Az alábbi képen egy 1981 májusában keletkezett lyuk látható, amely először egy platánfát nyelt el, majd órákkal később egy családi házat, öt autót, végül egy egész parkolót és a városi uszoda nagy részét is. Orlando városának Winter Park nevű kerületében végül egy futballpálya méretű szakadék tátongott, de személyi sérülés nem történt.
A jelenség Európában sem ismeretlen. 2003 novemberében Lisszabonban a központi pályaudvar környékén az álló busz előtt megnyílt a föld. Szerencsére a sofőr egyedül ült a buszban és sikerült kimenekülnie, mielőtt a jármű fejreállt a 30 méter mély lyukban.
{via Life Gallery / Wikipedia }
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.