Az ingatlanszakértők nagyjából azonos véleménye szerint a nagyvárosok (100 ezer főnél több lakos) kevésbé szenvednek...
Az ingatlanszakértők nagyjából azonos véleménye szerint a nagyvárosok (100 ezer főnél több lakos) kevésbé szenvednek majd az árverezési moratórium miatt. A kisebb és közepes méretű (10-100 ezer lakos között) települések viszont retteghetnek, mert jöhetnek a nyomott árú ingatlanra vadászó hiénák.
Az elfogadott rendelet szerint csak csoportonként és adagolva kerülhetnek a piacra a bedőlt hitelek miatt kényszerértékesítés alá eső lakóingatlanok. Területileg is igyekeztek elosztani a kvótákat, de garancia nincs arra, hogy a jogalkotók minden szándéka bejön.
Veszélyben lévő dunántúli városok
forrás: Ingatlanmenedzser-gyűjtés
Kaposvár
Nagykanizsa
Veszprém
Mohács
Siófok
Tata
Tatabánya
Az Otthon Centrum vezető elemzője szerint a vidéki városokban kulcsfontosságú lesz az árverési kvótarendszer működése, hogy a gyengébb felszívó képességű piacokon se jelenjen meg túlzottan sok nyomott árú ingatlan. Főleg a közepes és kisebb városokban jelenhet ez meg problémaként, mivel a KSH adatai szerint a 100 000 főt meghaladó lélekszámú városokban 2010-ben a lakásállomány átlagosan 2,5 százaléka cserélt gazdát, ami még a budapesti 2,2 százalékos mutatót is meghaladja.
Veszélyben lévő egyéb városok
forrás: Ingatlanmenedzser-gyűjtés
Vác
Salgótarján
Gyöngyös
Cegléd
Balassagyarmat
Békéscsaba
Karcag
Kazincbarcika
Baja
Szolnok
Vidéken nagy vonalakban hasonló a helyzet az árváltozások tekintetében, mint a fővárosban. A panellakások fajlagos ára, miután 2010-ben végig a 2009 második felében elért árszinten maradt, 2011 első felében újabb 4 százalékkal csökkent. Az országban területenként azonban eltérő a helyzet. Debrecenben és Győrben már nőt a panellakások fajlagos ára 2010 második fele és 2011 első fele között, Miskolcon még csökkenés érzékelhető.
Használt téglaépítésű lakások tekintetében vidéken már minimális, 1 százalék körüli emelkedés látható. Szegeden, Székesfehérváron és Tatabányán 2011 első felében megmaradt a 2010 második felében jellemző árszínvonal, ebben a szegmensben, Győrben növekedtek már az árak, de Debrecenben és Szombathelyen még minimális csökkenés volt tapasztalható.
„A moratóriumok feloldásával két ellentétes hatás is éri a piacot, egyrészt nőni fog a kínálat, ami nyomás helyezhet az árakra – bár a kvótarendszer ezt a nyomást jelentősen korlátozza, illetve az eddig kiváró vásárlók várható színrelépése a keresletet élénkítheti, ami az árak emelkedésére hat. A két hatás eredőjeként további jelentős árcsökkenés nem várható, sőt egy pozitív forgatókönyv esetén az árak növekedésnek is indulhatnak.” – hangsúlyozza Déry Attila az Otthon Centrum vezető elemzője.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.