Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. július. 13. 11:22

Így gyászolják Habsburg Ottót

A Habsburg család évszázadok óta szorosan kötődik Mariazellhez.

A Habsburg család évszázadok óta szorosan kötődik Mariazellhez. Ezt és Habsburg Ottónak az egységes Európa melletti elkötelezettségét is tükrözik a zarándokhelyen rendezett gyászszertartások - közölte a Kathpress katolikus hírszolgálat.

Mariazellhez szorosan kötődik a házaspár
MTI/EPA

A múlt hétfőn elhunyt Habsburg Ottó búcsúztatása Németországban kezdődött, kedden Ausztriában folytatódik és a hét végén Magyarországon ér véget. Ausztriában először az ország legnagyobb katolikus zarándokhelyén a mariazelli bazilikában, majd a hét végén a fővárosban vesznek végső búcsút az egykori trónörököstől, az európai egység későbbi elkötelezett szószólójától.

A kegytemplomban felravatalozott koporsók
A szertartások menete a temetésig

A Habsburg-család a XIV. század óta adományozott kegytárgyakat a zarándokhelynek. Ezek egyike az a XVIII. századi aranyozott ezüst misekehely, amelyet a szerdai gyászmisén használnak majd. A kelyhet Mária Terézia anyja, Erzsébet Krisztina császárné, magyar királyné egy zarándoklat alkalmával ajándékozta a bazilikának 1725-ben.

Csodálatos a templom belső tere
kepguru.hu
Míves a csillár is

A misén használt szentségtartó az 1912-es bécsi Eucharisztikus Világkongresszusra készült. Ugyanezt használták közel száz évvel később, a 2004-es mariazelli közép-európai katolikus találkozó, a "Népek Zarándoklata" alkalmával is. Az 1912-es kongresszus volt egészen a rendszerváltás utáni időszakig az utolsó alkalom a találkozásra kelet- és dél-európai katolikus hívők számára. 2004-ben mintegy százezer zarándok vett részt a közép-európai katolikus találkozón, köztük magyarok, lengyelek, horvátok és bosznia-hercegovinaiak, valamint az akkor 91 éves Habsburg Ottó és felesége is.

Szép hangja van az orgonának
kepguru.hu

A házaspárt személyesen is szoros szálak fűzték a zarándokhelyhez. A bazilikában őrzött kegyszobron az a korona látható majd a rekviem alatt, amely Regina Habsburgnak a házasságkötésükkor viselt ékszereiből készült. 1951-ben, házasságkötésük idején még nem tudtak beutazni Ausztriába. Hogy Mariazellhez való kötődésüket mégis kifejezésre juttassák, a franciaországi Nancyban tartott esküvői szertartáson a mariazelli szobor másolatát helyezték el az oltáron. (Az 1919-es osztrák Habsburg-törvény értelmében a Habsburg-család tagjai csak azzal a feltétellel utazhattak be újra az országba, hogy lemondanak trónöröklési jogukról. Habsburg Ottó 1961-ben írta alá a nyilatkozatot, első visszatérésére 1966-ban került sor.)

Németországi villájukban, még 2002-ben

A házaspár később többször is felkereste Mariazellt, többek között 1976-ban ezüst-, majd 2001-ben aranylakodalmuk alkalmával. 1993-ban itt kötött házasságot legidősebb fiuk Karl, 2000-ben pedig "családi zarándoklatra" gyűlt össze a család több mint 120 tagja. Az utóbbi évek során 2004-ben és 2007-ben járt Habsburg Ottó a stájerországi kegyhelyen. 2004-ben a Népek Zarándoklatán vett részt, 2007-ben pedig azon a misén, amelyet XVI. Benedek pápa celebrált apostoli látogatása alkalmával.

A mariazelli kegytemplomot I. (Nagy) Lajos magyar király alapította 1360 körül. A bazilika a magyar, az osztrák és a szláv népek katolikus hívői számára egyaránt fontos zarándokhely. A Kathpress közlése szerint a mariazelli szertartásokra számos püspököt, apátot és más egyházi személyiséget vártak az egykori Osztrák-Magyar Monarchia területéről, hogy ezzel is jelezzék, a közép- és kelet-európai országok európai integrációja nagyon fontos volt Habsburg Ottó számára. Osztrák egyházi vezetők mellett jelen lesz Várszegi Asztrik pannonhalmi bencés főapát, Schönberger Jenő szatmári megyés püspök, Böcskei László nagyváradi püspök és Jan Graubner olmützi érsek (Csehország) is.
Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?