A Habsburg család évszázadok óta szorosan kötődik Mariazellhez.
A Habsburg család évszázadok óta szorosan kötődik Mariazellhez. Ezt és Habsburg Ottónak az egységes Európa melletti elkötelezettségét is tükrözik a zarándokhelyen rendezett gyászszertartások - közölte a Kathpress katolikus hírszolgálat.
A múlt hétfőn elhunyt Habsburg Ottó búcsúztatása Németországban kezdődött, kedden Ausztriában folytatódik és a hét végén Magyarországon ér véget. Ausztriában először az ország legnagyobb katolikus zarándokhelyén a mariazelli bazilikában, majd a hét végén a fővárosban vesznek végső búcsút az egykori trónörököstől, az európai egység későbbi elkötelezett szószólójától.
A Habsburg-család a XIV. század óta adományozott kegytárgyakat a zarándokhelynek. Ezek egyike az a XVIII. századi aranyozott ezüst misekehely, amelyet a szerdai gyászmisén használnak majd. A kelyhet Mária Terézia anyja, Erzsébet Krisztina császárné, magyar királyné egy zarándoklat alkalmával ajándékozta a bazilikának 1725-ben.
A misén használt szentségtartó az 1912-es bécsi Eucharisztikus Világkongresszusra készült. Ugyanezt használták közel száz évvel később, a 2004-es mariazelli közép-európai katolikus találkozó, a "Népek Zarándoklata" alkalmával is. Az 1912-es kongresszus volt egészen a rendszerváltás utáni időszakig az utolsó alkalom a találkozásra kelet- és dél-európai katolikus hívők számára. 2004-ben mintegy százezer zarándok vett részt a közép-európai katolikus találkozón, köztük magyarok, lengyelek, horvátok és bosznia-hercegovinaiak, valamint az akkor 91 éves Habsburg Ottó és felesége is.
A házaspárt személyesen is szoros szálak fűzték a zarándokhelyhez. A bazilikában őrzött kegyszobron az a korona látható majd a rekviem alatt, amely Regina Habsburgnak a házasságkötésükkor viselt ékszereiből készült. 1951-ben, házasságkötésük idején még nem tudtak beutazni Ausztriába. Hogy Mariazellhez való kötődésüket mégis kifejezésre juttassák, a franciaországi Nancyban tartott esküvői szertartáson a mariazelli szobor másolatát helyezték el az oltáron. (Az 1919-es osztrák Habsburg-törvény értelmében a Habsburg-család tagjai csak azzal a feltétellel utazhattak be újra az országba, hogy lemondanak trónöröklési jogukról. Habsburg Ottó 1961-ben írta alá a nyilatkozatot, első visszatérésére 1966-ban került sor.)
A házaspár később többször is felkereste Mariazellt, többek között 1976-ban ezüst-, majd 2001-ben aranylakodalmuk alkalmával. 1993-ban itt kötött házasságot legidősebb fiuk Karl, 2000-ben pedig "családi zarándoklatra" gyűlt össze a család több mint 120 tagja. Az utóbbi évek során 2004-ben és 2007-ben járt Habsburg Ottó a stájerországi kegyhelyen. 2004-ben a Népek Zarándoklatán vett részt, 2007-ben pedig azon a misén, amelyet XVI. Benedek pápa celebrált apostoli látogatása alkalmával.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.