A zaj lényegében olyan nyomásváltozás, amely emberi füllel érzékelhető, és zavaró.
A zaj lényegében olyan nyomásváltozás, amely emberi füllel érzékelhető, és zavaró. A zaj több különböző frekvenciájú és amplitúdójú nyomáshullám összeadódásából alakul ki. Ha ezeket sikerül tompítanunk, csökkentenünk, akkor elértük a célunkat: a beépített hangszigetelésünk működik…
Számos hangszigetelő panel kapható, melyek közvetlenül a falra szerelhetők. Így a térből kevesebbet vesz el a hangszigetelés, de hatékonysága jóval elmarad egy szerelt előtét-falrendszerhez képest, melynél a fal és az előtétfal közötti levegőréteg is hozzáad a hanghullámok tompításához. Hangszigetelő paneleket négyzetméterenként 5-7 ezer forintért vásárolhatunk.
A hangszigetelő fal fő tulajdonságai közül a hangelnyelő szerkezet, annak sűrűsége és az is lényeges, hogy mekkora a tömege, minél nehezebb legyen. Egy 7-8 centiméter vastag hangszigetelő panel előtétfalra szerelve már a legzajosabb helyen is hatékony.
Födémek lépéshang szigetelésére filcszerű anyagokat választhatunk, melyek e célra lettek kifejlesztve. Áruk 2-4 ezer forint között van négyzetméterenként. Ezek tényleg csak a lépéshangot teszik hallhatatlanná, azaz a bútortologatás, vagy a laminált padlón szteppelés le fog hallatszani. Ha az emeleten kő, vagy laminált padlóburkolat helyett padlószőnyeget teszünk le, az is sokat segít lépéshang szigetelés terén!
A gipszkarton falak előnye, hogy száraz-építészeti megoldással, nagyon gyorsan kiépíthetők, kis tömegűek és olcsók, ám hangszigetelésük szinte egyáltalán nincs. Ha ezzel a tulajdonsággal is felvérteznénk őket, az nem lehetetlen, csak akkor már nem lesznek olcsók. Négyzetméterenként 1000-5500 forintig kaphatók felragasztható panelek, melyek már pár centiméteres vastagságukkal is megoldják a zajproblémákat. A drágább típusok magas akusztikai teljesítményt nyújtó centrifugált latex anyagok.
Nem csak a hagyományos gipszkartont hangszigeteltethetjük, ha még az építés előtt vagyunk vásárolhatunk hangszigetelt gipszkartont 1800-7000 forintos négyzetméteráron. A legdrágább típus azért kerül ennyibe, mert belső oldala mechanikai védelemmel is ellátott, és rajta többek között gumiréteg is található, alapanyaga pedig gipszkarton és farost kombináció. Ettől kerül többszörösébe, mint az egyszerű gipszkarton.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.