Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. június. 28. 07:00

Játszótér a kertben: 5 hasznos tipp

Egy kerti játszótér kialakításakor gyerekszemmel kell végigmérnünk az esetleges veszélyhelyzeteket.

Egy kerti játszótér kialakításakor gyerekszemmel kell végigmérnünk az esetleges veszélyhelyzeteket. A kerti játékokat, homokozót, pancsolót olyan helyre tegyük, ahol a gyerekek biztonságosan játszhatnak, és a növényzet sincs veszélyben. A hely megválasztásánál érdemes arra is figyelni, hogy a játszórész a ház minél több ablakából szemmel tartható legyen. A játszórész megválasztásánál kerüljünk el minden veszélyforrást: ne tegyük vízakna, emésztőgödör, villanyoszlop, kerti tó közelébe a játékokat, de kerüljük el a mérgező és tövises növények közelségét is. Minden fatárgy, kerítéselem szálkamentesre legyen csiszolva.

 

Ütéscsillapító felületek

Játék közben a gyerekek könnyen elesnek, ezért a játszórész felszínének puhának, könnyen tisztántarthatónak, eséskor ütést tompítónak kell lennie. Számos anyag közül választhatunk erre a célra, mérlegeljük az előnyöket és a hátrányokat. A homok jó ütéscsillapító, de macskák piszkíthatnak bele, a gyöngykaviccsal ilyen gond nincs, de a kisgyermekek a szájukba vehetik. A fakéreg apríték is jó ütéscsillapító, kisebb hátránya, hogy eső után még sokáig nedves marad. A fű is megfelel a célnak, csak helyenként kikophat. A fokozottan veszélyes részekre gumilapokat is tehetünk.

Hinták, homokozók, mászókák…

A hinta az egyik legkedveltebb gyerekjáték. Fontos követelmény, hogy az ülése puha anyagból, vagy gumírozott bevonattal készüljön, hogy ha a gyerek nem ül bele, csak meglöki, és fejbe találja, minél kisebb sérülést okozzon. A hinták ülése lehet bölcső-, vagy lapülés. A bölcsőülés teljesen körbefogja a gyereket, ez azért biztonságos, mert se beülni, se kiszállni nem tud belőle egyedül a kisebb gyerek. Ez a típus három éves korig javasolt. Ennél idősebb gyerek már használhat lapülést, amelynek eleje, vagy eleje és hátulja is nyitott, így a ki-, és beszállás már önállóan megy. Fontos, hogy a hinta olyan távolságra legyen a tartóoszlopaitól, és minden egyéb játéktól, hogy azoknak ne ütközhessen neki.

1. A homokozókat használaton kívül tartsuk letakarva. Így elkerülhetjük, hogy kutya, macska vagy madárürülék kerüljön bele, ami súlyos fertőzések forrása lehet. A homokozó is mindenképp árnyékba kerüljön, hiszen sok időt tölt benne a gyerek.

2. A pancsoló, medence pereme is legyen gumírozott, mert a fejsérülés itt fokozott veszéllyel jár. Ha betonozott, az aljára tegyünk gumiszőnyeget. Kisgyerekeknél a vízmélységet úgy kell beállítani, hogy ha a hátán fekszik a medence alján, a szája és az orra így is kint legyen a vízből. Ez a 8-10 centiméteres mélység pancsolásra még megfelel, és a kockázatokat is csökkenti.

3. A mászókák alatt a hintához hasonlóan ütéscsillapító felületet használjunk. A mászóka méreteit úgy alakítsuk ki, hogy a résekbe a gyerek ne szorulhasson bele. A teherbírás, szilárdság pedig alapkövetelmény.

4. A kerti játszótér amennyiben jól lett megépítve kevés karbantartást igényel. Ez főként a kötések ellenőrzéséből és az ütéscsillapító réteg pótlásából áll.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.