Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. február. 10. 13:07

Csináljon naptűzhelyet, mert megéri!

Nem gázzal és nem villannyal sütni-főzni valami érdekes dolog lehet, de nem csupán az, hanem megtakarítás is.

Nem gázzal és nem villannyal sütni-főzni valami érdekes dolog lehet, de nem csupán az, hanem megtakarítás is. A legegyszerűbb módszer, ha valamilyen parabola alakú felületet bevonunk alufóliával és a fókuszpontjában edénytartót alakítunk ki. Erre egy használaton kívüli parabolaantenna kiváló lehet. Az így készült naptűzhelyen azonban könnyen leéghet az étel, mivel a fókuszpont elég távol esik a gyújtófelülettől, s az edényt nem körbe veszik a sugarak, hanem egyetlen ponton, nagy intenzitással melegítik – emlékeztetnek az Energia Klub szakértői az egyszerű fizikai törvényre. Persze, ha csak vizet akarunk forralni, akkor ez is megteszi.

Kifinomultabb eljárás, ha az egymásra tolható fényvisszaverő tükrökből álló – és itthon is forgalmazott –naptűzhelyet vagy napszakácsot alkalmazunk. Ne feledjük, hogy napszemüveget mindenképpen viselni kell. Vigyázat, mert a fókuszpontban akár 300 fokos is lehet a hőmérséklet!

Mire elég, mondjuk egy másfél méter átmérőjű naptűzhely? Például négy liter felforralására egy óra alatt. Érdekessége, hogy nem csupán a júliusi kánikulában, hanem akár télen is működik, még fagypont alatt is, hiszen „csak” napsütés kell. Természetesen szigetelés híján télen több időre van szükség ugyanolyan eredmény eléréséhez. A naptűzhellyel végzett mérések alapján a tűzhely hatásfoka 40-45% körüli. Ez azt jelenti, hogy 1000 W/m2 sugárzási teljesítmény mellett a tűzhely 400-450 W teljesítményű.

Kartonbozot is használhatunk, ha befóliázzuk
ezermester.hu

Arra figyeljünk, hogy a tányér átmérőjétől és homorulatától függően a Napfényt, és a hőenergiát más-más helyre sugározza ki a szerkezet. Ezért célszerű úgy elkészíteni a napfogónkat, hogy a főzésre szolgáló edény tartója állítható legyen. Így az edényt oda tudjuk igazítani, ahova a tányér sugározza a hőt – tanácsolja az ezermester.hu szakértője.

Minél nagyobb napfogó tányért készítünk, az általa összegyűjtött és egy pontba sugárzott hő annál nagyobb lesz, így annál hamarabb fő meg az étel. E szerkezetbe csak olyan edényt helyezzünk, melyek fülei is hőállóak. A hagyományos gázlapos főzési eljárástól eltérően itt nem csak az edény alját fogja érni a hő, hanem részben az alját, részben pedig valamelyik oldalát.

Az említett honlap szakértője felhívja a figyelmet: érdemes a szerkezetet kerekekkel felszerelni, és úgy megalkotni, hogy a gyűjtőtányérja minél többféle irányban, lehetőleg fokozatmentesen állítható legyen. A Nap járásától függően délben például szinte függőlegesre kell állítanunk a gyűjtőtányért, délután pedig már kisebb szöget kell bezárjon a tányér a talajsíkhoz viszonyítva.

 

Tudatos otthon
Hirdetés